Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general chitanta
Discuție deschisă în Contabilitate în general

chitanta

Buna dimineata
am achitat o factura de avans piese auto. proprietarul s a razgandit trebuie sa recuperez banii. ce scriu pe chitanta?
eu inregistrez factura pe 471. se face storno? acum ma lovesc de situatia asta.

care e modalitatea de inregistrare in contabilitate?:(

multumesc frumos pt raspuns
Cand ati primit factura de avans trebuia sa faceti nota 409 / 401 si 4426 / 401. Chitanta cu care ati achitat factura de avans se inregistreaza 401 / 5311. Pentru ca nu mai cumparati piesele furnizorul trebuie sa va factureze storno avans. Inregistrati 409 / 401 si 4426 / 401 in rosu. Daca taiati dvs chitanta scrieti ca ati incasat avansul pt factura care ulterior s-a stornat. Nu se foloseste 471.
multumesc frumos