Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Contestatie amenda neacordare prioritate pietoni
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Contestatie amenda neacordare prioritate pietoni

Azi am primit o amenda pentru neacordare prioritate pietoni mi s-a suspendat permisul pe 30 de zile si o amenda contraventionala de 140 de lei.Am primit toodata dovada de 15 zileadica pana pe 05.04.2012 pot circula.Eu vreau sa merg de pasti sa petrec sarbatorile la socrii in Suceava(eu fiind din Timisoara) dar atunci permisul este suspendat si nu pot conduce.Am inteles ca pot face o contestatie pentru a mi se inapoia permisul pana cand se judeca fapta.Este adevarat si ce trebuie sa fac ?,eu dorind sa dau in judecata ptr ca nu am fost filmat sau altceva am martori ca acea persoana care vroia sa treaca strada era cu privirea in alta parte nu avea nici o treaba sa sse asigure iar eu eram i9n sens giratoriu nu puteam opri sa vad daca el trece sau nu strada.In fine vreau sa stiu ce se poate face in acest lucru , va multumesc frumos.
In sensul giratoriu era spatiu special amenajat pentru trecere de pietoni,sau viteza cu care va deplasati nu a permis masura franarii in timp util pentru evitarea oricarui eveniment rutier ?
Pentru a intra provizoriu in posesia permisului,aveti varianta sa formulati plangere contraventionala impotriva PV contraventie,in termen de 15 zile de la comunicare la judecatoria responsabila locatiei unde a fost constatata si consemnata contraventia
Ulterior depunerii plangerii,va adresati grefei instantei care va elibera certificat de grefa,in baza caruia veti putea ridica permisul de la autoritatea care a dispus retinerea documentului
depuneți o contestație împreună cu o copie a procesului verbal la judecătoria în a cărei circumscripție s-a produs contravenția.
plângerea suspendă executarea amenzii și a măsurii complementare de suspendare a permisului de conducere până la rămânerea definitivă a hotărârii judecătorești.
george_puchiu, utilizator
Nu circulam cu viteza peste limitele admise pe acel sector de drum ,pietonul s-a angajat in traversare fara sa se asigure moment in care am redus viteza pietonul terminandu-si deja traversare, nemaifiind necesara oprirea autovehiculului.Mentionez ca s