Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... somatie plata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

somatie plata

buna ziua.un sfat daca se poate.daca am achitat 10 usi termopan mi s-a emis factura insa usile nu le-am primit de 2 luni pot face o somatie plata?m-am adresat si opc acestia sfatuindu-ma sa merg in instanta.evident am achitat si pretul.
Formulati plangere penala in instanta pentru infractiunea de inselaciune in conventii.
Potrivit dispoziţiilor art. 215 alin. 3 C.p., constituie infracţiunea de înşelăciune în convenţii, inducerea sau menţinerea în eroare a unei persoane cu prilejul încheierii sau executării unui contract, în aşa fel încât, fără această eroare, cel înşelat nu ar fi încheiat sau executat contractul, în condiţiile stipulate.
Depuneti facturile si eventual contractul, daca aveti, plus dovada achitarii pretului.