avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 609 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... somatie plata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

somatie plata

buna ziua.un sfat daca se poate.daca am achitat 10 usi termopan mi s-a emis factura insa usile nu le-am primit de 2 luni pot face o somatie plata?m-am adresat si opc acestia sfatuindu-ma sa merg in instanta.evident am achitat si pretul.
Cel mai recent răspuns: Marcel Mihalache , Avocat 23:37, 21 Martie 2012
Formulati plangere penala in instanta pentru infractiunea de inselaciune in conventii.
Potrivit dispoziţiilor art. 215 alin. 3 C.p., constituie infracţiunea de înşelăciune în convenţii, inducerea sau menţinerea în eroare a unei persoane cu prilejul încheierii sau executării unui contract, în aşa fel încât, fără această eroare, cel înşelat nu ar fi încheiat sau executat contractul, în condiţiile stipulate.
Depuneti facturile si eventual contractul, daca aveti, plus dovada achitarii pretului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce prevede art. 215 ? Myoararoshu Myoararoshu Buna seara, puteti sa-mi spuneti unde si ce contine art. 215 C.P.? Multumesc, Mioara (vezi toată discuția)
Urgenta ment ment Buna ziua va rog. ce inseamna. înşelăciunea (art. 215 C.p.) art.26 rap.la art.288 Cp? va multumesc (vezi toată discuția)
Inselaciune madalinamatra madalinamatra Buna ziua poate ma ajuta cineva cu un sfat sunt acuzata intr-un proces penal de inselaciune cu un prejudiciu de 26000roni ce pedeapsa pot primii ?eu nu sunt ... (vezi toată discuția)