Forum Discuţii juridice Executare silită sechestru asigurator
Discuție deschisă în Executare silită

sechestru asigurator

va rog sa imi spuneti daca este legal ca sa fie aplicat sechestru asigurator asupra bunurilor unei societati-in cazul in care s-a facut contestatie in instanta in termen legal si a fost transmis autoritatii care a desfasurat controlul si a incheiat pv de sanctiuni.
va multumesc
Sechestrul asigurator, reglementat prin dispoziţiile articolelor 591-596 Cod de Procedură Civilă, constă în indisponibilizarea, de către instanţa sesizată cu cererea principală, la cererea accesorie a creditorului reclamant, a unor bunuri mobile sau imobile, aparţinând debitorului, aflate la acesta sau la un terţ, pentru ca, la nevoie, să se poata executa silit, în vederea acoperirii creanţei şi în raport cu valoarea acesteia.
In conditiile in care autoritatea competenta a dispune sechestru este instanta de judecatacare este suverana in solutionarea cererii reclamantului-se prezuma ca aceasta a retinut aspecte si elemente temeinice care au condus la necesitatea institurii sechestrului