Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... CMI inchiriaza spatii pentru cabinete medicale
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

CMI inchiriaza spatii pentru cabinete medicale

CMI are sediul intr-o vila cu etaj.D-nul doctor vrea ca celelalte spatii de la parter sa le inchirieze pentru cabinete medicale , iar etajul sa ramana familiei.Va rog sa-mi spuneti, eu inchei contracte de inchiriere pt.cabinetele respective? cum le incasez utilitatile, sau intra in chirie urmand sa le platesc eu( ma refer la parter), si ce consuma familia cum fac? va rog scoateti-ma din impas.
CMI are obiect unic de activitate (cea medicala). Inchirierea se face de proprietar in baza unor contracte de inchiriere in care este stipulata chiria (dreptul de utilizare al spatiului) iar utilitatile sunt facturate separat in functie de consumul fiecarui spatiu.