avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 804 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare suspendare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare suspendare

Buna ziua ! Va rog frumos sa-mi spuneti ce pot face in urmatoarea situatie:
Am avut contract suspendat in perioada 12.12.2011 - 09.03.2012.
Din 12.03.2012 si-a si preluat activitatea, dar eu am operat incetarea suspendarii in Revisal doar pe 14.03.2012. Sunt disperat. :(
Va rog sa ma ajutati cu o solutie, multumesc foarte frumos.
Cel mai recent răspuns: Tamaska , utilizator 20:24, 22 Martie 2012
Data incetarii suspendarii = 09.03.2012
Pentru incetarea suspendarii nu exista niciun termen de transmitere a Revisalului .. parerea mea este ca, in tacerea legii , sunt aplicabile dispozitiile art.4 alin.2 din HG nr.500/2011 ...

art.4 (2): Orice modificare a elementelor prevazute la art. 3 alin. (2) lit. a), c)-g) se inregistreaza in registru cel tarziu in ziua lucratoare anterioara implinirii termenului de 20 de zile lucratoare prevazut la art. 17 alin. (5) din Legea nr. 53/2003, republicata. Exceptie fac situatiile in care modificarile se produc ca urmare a unei hotarari judecatoresti sau ca efect al unui act normativ cand inregistrarea in registru se face in ziua in care angajatorul se prezuma, potrivit legii, ca a luat cunostinta de continutul acestora.
Ultima modificare: Joi, 22 Martie 2012
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc mult.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Lncetare suspendare cim ( concediu crestere copil in varsta de pana la 2 ani) georgianamihaela20 georgianamihaela20 Buna ziua. Am beneficiat de concediu crestere copil in varsta de pana la 2 ani. Am crezut ca acest drept , inclusiv indemnizatia, le voi avea pana va face ... (vezi toată discuția)
Incetare suspendare cim irinamaria32 irinamaria32 Buna ziua! Cand transmit in revisal o incetare a suspendarii ? Mentionez ca suspendarea a fost stabilita pentru perioada 01.01.2014-31.03.2014 dar s-a renuntat ... (vezi toată discuția)
Data suspendare cim lucica21 lucica21 buna ziua. am un cim suspendat pe perioada 03.12.2013-06.12.2013 cand fac incetarea suspendarii in revisal? in data de 06.12 .2013 sau in ... (vezi toată discuția)