Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... amenintari
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

amenintari

Pe scurt, sunt o femeie sedusa de un barbat casatorit, fara sa stiu starea lui maritala. Cand am aflat ca e casatorit si ca mai avea si alte amante, m-am razbunat, am trimis sotiei dovezile clare printate ale conversatiilor noastre pe messenger, sms-uri etc, plus conversatiile mele cu amanta nr. 2, pe care am gasit-o si am confruntat-o. Amanta nr. 2 imi trimite pe telefon amenintari grave pentru ca am dat-o in vileag. Sotul tradator ma ameninta ca face plangere la politie. Sunt indreptatitite amenintarile lor??? Sa ma acuze de ce? N-am facut altceva decat sa expun cu dovezi adevarul, si nu l-am expus public, cu tinta singulara, sotia. Ce pot sa faca ei in cazul asta? Si ce pot face eu cu amenintarile? ...Eu nu am folosit nici o amenintare la adresa nimanui.
Sa nu se ajunga la o incadrare juridica pentru infractiunea de santaj impotriva dvs.
Va spun doar preventiv, nu neaparat ca ar fi asa.

Daca faceti plangere la politie pentru amenintare termenul este de 2 luni de la data amenintarii.
Daca faceti plangere inaintea ei ar putea fi bine insa si rau ca i-ati atata.

Avand in vedere situatia neclara in care va aflati ar fi indicat sa va ganditi rapid ce sa faceti si sa incercati sa va consultati si cu alte persoane pentru a putea lua cea mai inteleapta decizie.