Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Întrebare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Întrebare

Bună ziua. Am o întrebare. Am o fata de 17 ani și în urma unor discuții avute cu un băiat de pe internet acesta a convins-o săi trimită mai multe poze cu ea în ipostaze mai mult sau mai puțin compromițătoare. În momentul în care fata a refuzat să mai vb cu el și să refuze trimiterea altor poze, el o amenință că face pozele publice pe diferite rețele de socializare. Individul locuiește și lucrează în Anglia dar este cetățean român. Ce pot face eu ca părinte. Unde mă adresez pt ajutor în acest caz.
Formulați plângere penală pt săvârșirea infracțiunii de șantaj, prev și ped de art 207 Cod Penal (dacă urmărește ceva prin această acțiune) sau de amenințare (206 Cod Penal).
Avocat Tabrea Alexandru, Avocat
Mulțumesc frumos tuturor pentru informații.
Printati conversațiile si amenințările trimise de acel individ din Anglia si le depuneți impreuna cu plângerea la poliție. E bine sa faceti acest demers in termen de 2 luni sa nu fie plângerea tardiva
Petre Enache, Avocat
Vă rog să observați dispozițiile art. 296 Cod Procedură Penală, potrivit cărora:

“Plângerea prealabilă trebuie să fie introdusă în termen de 3 luni din ziua în care persoana vătămată a aflat despre săvârşirea faptei.”