avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 204 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Angajati romani care presteaza servicii in Italia
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Angajati romani care presteaza servicii in Italia

Incerc si eu sa obtin un raspuns la urmatoarea problema
[EDITAT- Este pentru a doua oara cand va rog sa va abtineti de la comentarii care incalca Regulamentul forumului]

O firma din romania vrea sa colaboreze cu mai multe firme din Italia pentru diverse servicii de menanj cu norma redusa adica 4 ore pe zi
Angajatii , romani, la firma din romania, care vor locui in italia si care practic sa faca curat la diverse locatii ale firmelor italiene

intrebarile sunt:
in ce conditii se pot desfasura aceste activitati, in sensul ca daca sunt necesare aprobari de la ministerul muncii italian sau pur si simplu se pot duce la munca ca si cum ar fi in tara

care mai sunt conditiile pentru sederea legala in italia a acestor romani angajati la firma din romania , ei neavand un loc de munca la o firma din italia dar prestand servicii pe teritoriul acesteia

daca sunt ceva taxe , impozite, asigurari medicale sau mai stiu eu ce alti bani care trebuiesc platiti in plus

daca sunt ceva compensatii sau scutri de taxe pentru angajarea romanilor ramasi someri in italia


Ultima modificare: Duminică, 25 Martie 2012
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal

Alte discuții în legătură

Angajare cetateni straini extracomunitari la punct de lucru italia biaioana biaioana buna ziua, poate ma ajuta cineva cu urmatoarea speta? sc inregistrata in 2013 in romania cu punct de lucru in italia, dorim sa facem contracte de munca pentru ... (vezi toată discuția)
Permis de sedere petru un refugiat politic lyteon lyteon Buna ziua. In urma cu 5 ani un cetatean pakistanez a intrat pe teritoriul Italiei.Dupa ce i-a expirat viza el a continuat sa stea in Italia si a fost ... (vezi toată discuția)
Angajare salariat cetatean italian viorel_georgescu53 viorel_georgescu53 Soc. romaneasca are lucrare in desfasurare in Italia si doreste sa angajeze muncitori cetateni italieni si in ideea de a nu se mai complica cu muncitori ... (vezi toată discuția)