avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Modificare Cod Penal.
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Modificare Cod Penal.

Va rog sa-mi spuneti daca s-a modificat Codul Penal ,am auzit ca s-ar reduce pedepsele celor condamnati pana la 5 ani.Este adevarat?Va multumesc anticipat si astept raspunsurile dumneavoastra!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:25, 25 Martie 2012
inca nu a intrat in vigoare Noul C.Pen :(
multumesc frumos pt.raspuns...este posibil in vara?
Nici macar noul cod penal nu prevede reducerea pedepselor cu 5 ani pt cei condamnati.
Probabil in 2013 va intra in vigoare, dar nimic nu este sigur.
Codul penal al Romaniei, republicat in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 65 din 16 aprilie 1997, cu modificarile si completarile ulterioare, s-a modifica si se completat prin Legea nr.27/2012, insa modificarile aduse nu se refera la o reducere a pedepselor cu 5 ani ...

www.avocatnet.ro/content/art...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Daca se schimba codul penal anul acesta,prin schimbarea lui sunt favorizati in oarecare mod detinutii? 0ana006 0ana006 am auzit ca atunci cand se pun in aplicare noile legi, detinutilor li se ia o treime din pedeapsa. e adevarat? multumesc si daca are pedeapsa de 5 ani si are ... (vezi toată discuția)
Cand pot da de permis? fady2all fady2all În baza art. 208 alin. 1 ? 209 alin. 1 lit. e şi g cu aplic. art. 3201 alin. 7 C.pr.pen. condamnă pe inculpatul x la pedeapsa de 2 ani închisoare pentru ... (vezi toată discuția)
Noul cod penal adelynna adelynna vreau sa stiu daca deja judecatorii aplica modificarile noului cod de procedura penala,privind miscorarea pedepselor in caz ca recunosti fapta?!se va aplica si ... (vezi toată discuția)