Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... cum devii avocat daca esti consilier juridic?
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

cum devii avocat daca esti consilier juridic?

sunt consilier juridic, am 2 ani si 8 luni vechime ca si consilier juridic la o primarie si as vrea sa stiu cum pot deveni avocat. se ia in considerare aceasta vechime sau trebuie sa fac stagiatura ca si avocat?
va rog sa ma anuntati.
Avocat poti deveni numai prin sustinere examen la Barou. Avand in vedere vechimea in specialitate juridica trebuie sa faci stagiatura. Trebuia sa ai 5 ani vechime pentru a deveni avocat definitiv dupa promovarea examenului de admitere in Barou
CAUTATI Legea 51/1995 si statutul actualizat. Studiati si apoi decideti la care Barou vreti sa intrati. Luati legatura cu decanul ca sa va lamureasca.
CARMEN_LUCIANA2000 a scris:

sunt consilier juridic, am 2 ani si 8 luni vechime ca si consilier juridic la o primarie si as vrea sa stiu cum pot deveni avocat. se ia in considerare aceasta vechime sau trebuie sa fac stagiatura ca si avocat?
va rog sa ma anuntati.

Avand in vedere vechimea pe care o aveti, in acest moment puteti deveni avocat numai prin sustinerea examenului de admitere in Barou.
Dupa noile modificari alelegislatiei aduse prin Ordonanţă de urgenţă nr. 159 din 12/11/2008, Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 792 din 26/11/2008, Intrare in vigoare: 26/11/2008, privind modificarea şi completarea Legii nr. 51/1995 pentru organizarea şi exercitarea profesiei de avocat, vechimea dumneavoastra nu va mai ajuta cu nimic. Trebuie sa dati examen de admitere in Barou apoi dupa 2 ani de stagiatura examenul de definitivat.
ContSters20980, utilizator
si daca ai peste 5 ani vechime intr-o profesie juridica si ai luat si examenul de admitere la barou esti definitiv sau stagiar?!