Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... nereguli la indecsi
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

nereguli la indecsi

buna ziua ,
am si eu cateva intrebari ,daca stie careva sa-mi raspunda :
1.proprietarii de pe scara blocului au dat la administrator ,indecsi lunari la apa rece . la scara blocului este un apometru general a carui citire ar trebui sa coincida cu totalul dat de locatari . In cazul in care apar diferente intre aceste citiri ,cine plateste aceste diferente ? nu ar fi corect ca administratorul sa delege o persoana sa verifice corectitudinea datelor ?
2.golirea instalatiei de caldura ,de nenumarate ori intr-o saptamana cine o plateste ,deoarece din scara de la noi nu s-au raportat defectiuni care sa necesite oprirea caldurii .
va multumesc anticipat pentru raspunsuri !
Buna seara,
am si eu cateva intrebari ,daca stie careva sa-mi raspunda
1-am dreptul,ca si locatar, la o cheie de la usa din spate a blocului?
2-stiu k exista o institutie care verifica asociatiile de proprietari contra cost as vrea sa stiu cum se numeste
3-pentru ce poate fii utilizat subsolul?
4-proprietarii de apartamente care au boxe la subsol,ar trebui sa plateasca ceva in plus la impozit?
5-proprietarii de apartamente care nu au boxe la subsol platesc acelasi impozit cu cei care au?
6-uscatoria de la parterul blocului de catre cine poate fii utilizata,eu stant la etajul 7 as vrea sa stiu ce drepturi am.
va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Georgiana Tone
MARAVELA CLAUDIA a scris:

buna ziua ,
am si eu cateva intrebari ,daca stie careva sa-mi raspunda :
1.proprietarii de pe scara blocului au dat la administrator ,indecsi lunari la apa rece . la scara blocului este un apometru general a carui citire ar trebui sa coincida cu totalul dat de locatari . In cazul in care apar diferente intre aceste citiri ,cine plateste aceste diferente ? nu ar fi corect ca administratorul sa delege o persoana sa verifice corectitudinea datelor ?
2.golirea instalatiei de caldura ,de nenumarate ori intr-o saptamana cine o plateste ,deoarece din scara de la noi nu s-au raportat defectiuni care sa necesite oprirea caldurii .
va multumesc anticipat pentru raspunsuri !

1. Totalul apometrelor de apartament nu corespund nici pe departe cu contorul de jos. Pierderile de apa se platesc de toate apartamentele pe cota-indiviza, in mod egal pe apartamente sau pe nr. de persoane, dupa cum decide asociatia Dv., in lege nu e specificat cum se impart. Pierderea de apa se datoreaza fisurilor sau sparturilor de la tevile comune (daca e cazul), apometrele din casa nu sunt atat de precise incat sa masoare picatura...si robinetele care picura nu se inregistreaza cu consum, aceste picaturi adunate de la toate apartamentele fac in timp m3 de apa la contorul de jos, WC-urile care picura, la fel, apa de la ghena cu care spala femeia de serviciu sunt cateva exemple.
2. Ati intrebat administratorul de ce goleste instalatia? Ma gandesc ca poate face totusi aerisirea pe instalatia de caldura. Dopurile de aer ajung sa fie un fenomen de cand cu repartitoarele si cu economia locatarilor la caldura.
OLLIVIETTE2000 a scris:

Buna seara,
am si eu cateva intrebari ,daca stie careva sa-mi raspunda
1-am dreptul,ca si locatar, la o cheie de la usa din spate a blocului?
2-stiu k exista o institutie care verifica asociatiile de proprietari contra cost as vrea sa stiu cum se numeste
3-pentru ce poate fii utilizat subsolul?
4-proprietarii de apartamente care au boxe la subsol,ar trebui sa plateasca ceva in plus la impozit?
5-proprietarii de apartamente care nu au boxe la subsol platesc acelasi impozit cu cei care au?
6-uscatoria de la parterul blocului de catre cine poate fii utilizata,eu stant la etajul 7 as vrea sa stiu ce drepturi am.
va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Georgiana Tone

1. Da
2. Din ce punct de vedere sa fie verificarea? Daca va referiti la verificarea financiara, orice expert contabil o poate face.
3. Pentru ce decide asociatia, cu amendamentul ca boxele sa nu fie construite astfel incat sa impiedice accesul imediat la tevi de apa, de caldura.
4. Nu, dar ar fi indicat sa plateasca o chirie asociatiei, acesta (subsolul) fiind proprietatea comuna a proprietarilor din condominiu.
5. Da
6. Daca nu a fost inchiriata altcuiva, in calitate de proprietar aveti dreptul sa o folositi in devalmasie cu ceilalti proprietari, fara niciun fel de restrictii nici din partea Dv., nici din partea lor sau o puteti inchiria, daca asociatia este de acord si in cazul in care doriti sa aveti exclusivitate asupra ei atunci ar fi normal sa faceti un contract de inchiriere cu asociatia.
1. Apometerele Dvs din apartamente si cel de la scara blocului au clase de precizie diferite, de aceea apar diferente intre totalul citirilor si indexul de la scara. Oricum, daca indecsii sunt declarati corect, si nu sunt avarii, perderi, ar trebui sa fie pe aproape. Diferentele se repartizeza tuturor locatarilor.

MARAVELA CLAUDIA a scris:

buna ziua ,
am si eu cateva intrebari ,daca stie careva sa-mi raspunda :
1.proprietarii de pe scara blocului au dat la administrator ,indecsi lunari la apa rece . la scara blocului este un apometru general a carui citire ar trebui sa coincida cu totalul dat de locatari . In cazul in care apar diferente intre aceste citiri ,cine plateste aceste diferente ? nu ar fi corect ca administratorul sa delege o persoana sa verifice corectitudinea datelor ?
2.golirea instalatiei de caldura ,de nenumarate ori intr-o saptamana cine o plateste ,deoarece din scara de la noi nu s-au raportat defectiuni care sa necesite oprirea caldurii .
va multumesc anticipat pentru raspunsuri !

1. La noi la bloc se face asa: suma facturata de Apa Nova impartit la numarul de metrii cubi masurati in luna respectiva; de aici va rezulta cat este un metru cub de apa rece... de aici e simplu;
2. Tot la noi la bloc, daca proprietarul a cerut golirea si umplerea prin punctul termic de care aprtinem, atunci cand vine factura suma ii revine in totalitate acelui proprietar, daca o facem noi ca asociatie este cu totul alta poveste...

Numai bine.