Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Desfiintare AF
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Desfiintare AF

Spuneti-mi si mie va rog ce demersuri trebuiesc facute pentru desfiintarea unui AF?? Pe ce site gasesc disponibila informatia privitoare la documentatia ce trebuie depusa la ONRC pentru desfiintarea acestuia? M-am uitat pe site-ul ONRC si din pacate nu apare nimic acolo...

Va multumesc anticipat!!!:-/
Se face o simpla cerere de incetare a activitatii la Registrul Comertului. Se depun certificatul si autorizatia in original.
Apoi vei cere o adeverinta de la Administratia Fiscala in vederea radierii din Registrul Comertului.
Dupa care vei depune o cerere de radiere din registrul comertului.
Gata ! AF-ul tau este desfiintat.

Oricum, daca nu iti exerciti pina in 2009 in aprilie optiunea de a te transforma in una din noile entitati reglementate de OUG 44/2008, adica, PFA, Intreprindere individuala sau Intreprindere familiala, VEI FI RADIAT din oficiu, fara nici o alta formalitate. Deci, daca nu faci nimic, vei fi desfiintat la anul.

Alberto Kurtyan
Multumesc foarte mult Alberto .... :D
Stie cineva cat este taxa pentru desfiintarea AF-ului la momentul respectiv?:-/
albertokurtyan a scris:

Se face o simpla cerere de incetare a activitatii la Registrul Comertului. Se depun certificatul si autorizatia in original.
Apoi vei cere o adeverinta de la Administratia Fiscala in vederea radierii din Registrul Comertului.
Dupa care vei depune o cerere de radiere din registrul comertului.
Gata ! AF-ul tau este desfiintat.

Oricum, daca nu iti exerciti pina in 2009 in aprilie optiunea de a te transforma in una din noile entitati reglementate de OUG 44/2008, adica, PFA, Intreprindere individuala sau Intreprindere familiala, VEI FI RADIAT din oficiu, fara nici o alta formalitate. Deci, daca nu faci nimic, vei fi desfiintat la anul.

Alberto Kurtyan

as vrea sa desfiintez si eu un pfa pe care l-am infiintat in luna decembrie 2008 pentru care am dat acele declaratii la financiar (declaratia pe venit estimativ) pe care inca nu am apucat inca sa platesc impozitul pe an (10 lei).
Intre timp am emis 3 facturi pentru a incasa niste bani ce mi-au fost transferati in contul de persoana fizica nu in cel de persoana juridica.
Acum nu mai am nevoie de acel pfa cum fac sa il desfiintez?
si inca o intrebare desfiintarea unui pfa reprezinta acelasi lucru cu radierea unui pfa?
Multumesc pentru raspunsuri