avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 550 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA ACHIZITIE CLADIRE CU SAU FARA TVA?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

ACHIZITIE CLADIRE CU SAU FARA TVA?

Buna seara.Vreau sa achizitionez o cladire construita in anul 2006 , de la o persoana juridica, la o alta persoana juridica.
Se factureaza cu sau fara tva de 24% ? Multumesc.
Cel mai recent răspuns: iacobandreea30 , utilizator 20:22, 27 Martie 2012
vanzatorul hotaraste daca opteaza pentru taxarea operatiunii in functie de tva dedusa la achizitie si eventualele modernizari efectuate.
CORECT. VROIAM SA FIU SIGURA, PT. CA MA CONTRAZIC CU PATRONUL. Multam mult. O seara Buna.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calculez prorata florentyna florentyna in februarie 208 am vandut cladiri si terenuri din patrimoniu. in aceste cladiri si pe ac terenur imi desfasuram unul din obiectele mele de ... (vezi toată discuția)
Tva 0 sau 24% pentru vanzarea de catre o persoana juridica a unei cladiri de locuit si a terenului aferent? Emil P Emil P Buna seara! Va rog sa ma ajutati cu raspunsul la urmatoarea intrebare: O persoana juridica vinde catre persoane fizice o cladire de locuit ... (vezi toată discuția)
Ajustare tva si/sau notificare chirie crinarug crinarug Am sa va rog sa-mi spuneti parerea Dvs. in urmatoarea problema: In 2006 societatea A (neplatitoare de TVA - deci nu s-a dedus TVA) cumpara teren cu imobil de ... (vezi toată discuția)