Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Calendar obligatii fiscale pentru luna aprilie 2012
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Calendar obligatii fiscale pentru luna aprilie 2012

1. Declaratia privind obligatiile de plata la bugetul de stat Formular 100 (format electronic) - lunar

2. Declaratia privind obligatiile de plata la bugetul de stat Formular 100 (format electronic) - alte termene

3. Declaratia privind obligatiile de plata a contributiilor sociale, impozitului pe venit si evidenta nominala a persoanelor asigurate Formular 112 pentru luna precedenta

4. Declaratia privind distribuirea intre asociati a veniturilor si cheltuielilor aferente trimestrului precedent Formular 104

5. Declaratia privind veniturile sub forma de salarii din strainatate obtinute de persoane fizice care desfasoara activitate in Romania si de persoanele fizice romane angajate ale misiunilor diplomatice si posturilor consulare acreditate in Romania pentru luna precedenta Formular 224

6. Declaratia privind stabilirea impozitului reprezentand plata anticipata trimestriala in contul impozitului pe castigul net anual impozabil pentru castigurile obtinute din transferul titlurilor de valoare, altele decat partile sociale si valorile mobiliare in cazul societatilor inchise pe trimestrul precedent Formular 225

7. Decontul de taxa pe valoarea adaugata Formular 300 (format electronic)

8. Decontul special de taxa pe valoarea adaugata pentru trimestrul precedent Formular 301 (format electronic)

9. Declaratia recapitulativa privind livrarile / achizitiile /prestarile intracomunitare de bunuri pentru luna trecuta Formular 390 VIES

10. Declaratia informativa privind livrarile/prestarile si achizitiile efectuate pe teritoriul national aferente perioadei de raportare precedente (luna, trim. etc. ; perioada de raportare este cea declarata pentru depunerea decontului de TVA, prevazuta la art. 156^1 din C.F.) Formular 394

11. Plata impozitului retinut la sursa in luna precedenta.
Buna ziua,

Pentru o firma infiintata anul acesta este obligatoriu depunerea electronica a formularelor 300 si 100? In format hartie nu se poate?

multumesc!
Puteti depune la ghiseu cele 2 declaratii, pe hartie si pe CD
Daca nu sunteti detinatorul unui certificat digital calificat pentru semnarea declaratiilor, acestea le veti putea depune la ghiseul Administratiei financiare, in format PDF cu fisier cu .xml atasat, salvate pe suport CD si insotite de declaratiile listate, semnate si stampilate.

Buna, daca am depus 101 in martie pentru un srl care are de recuperat 1000 lei conf d101, cand mai trebuie sa depun d100?
depui decl 100, la trimestru, chiar si pe zero. Adica pana pe 25.04.2012.
lilyanna, utilizator