Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... procedura insolventei - recuperare creante nascute ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

procedura insolventei - recuperare creante nascute dupa data deschiderii procedurii

Contractele mentinute de administratorul judiciar, dupa data deschiderii procedurii generale, trebuie respectate intocmai , si creantele trebuie platite conform actelor din care reies, fiind creante nascute dupa data deschiderii procedurii.
Ce faci in cazul in care debitorul refuza sa achite sumele datorate, nascute dupa data deschiderii procedurii?
Ce fel de actiune poti intenta, si unde , la judecatorul sindic in cadrul dosarului de insolventa?
Incercati sa formulati cerere in dosarul de procedura prin care solicitati judecatorului sindic sa oblige administratorul judiciar sa efectueze plati curente.

Contractele mentinute de administratorul judiciar, dupa data deschiderii procedurii generale, trebuie respectate intocmai ,

sa inteleg ca ati notificat adm judiciar cu privire la mentinerea/denuntarea contractului - in acest caz adm judiciar este raspunzator de plata facturilor curente

"Administratorul judiciar/lichidatorul trebuie să răspundă, în termen de 30 de zile, unei notificări a contractantului, prin care i se cere să denunţe contractul; în lipsa unui astfel de răspuns, administratorul judiciar/lichidatorul nu va mai putea cere executarea contractului, acesta fiind socotit denunţat. Contractul se consideră denunţat:
a) la data expirării unui termen de 30 de zile de la recepţionarea solicitării cocontractantului de denunţare a contractului, dacă administratorul judiciar/lichidatorul nu răspunde; "