Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Persoane juridice afiliate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Persoane juridice afiliate

Imi puteti spune, va rog, in cazul in care o persoana juridica romana are ca asociat unic o persoana juridica straina, acestea se considera afiliate sau nu?
Din punctul meu de vedere da, cu toate ca terminologia ne duce cu gandul la o filiala care detine participatia la capital a unei alte societati. Consider ca in aceiasi masura afilierea poate fi si a unei entitati sau a unei alte societati afiliate care poate fi caracterizata prin faptul ca dominarea ei se poate realiza de o alta societate nu numai prin prisma detinerii participatiei, ci mai degraba prin conducerea societatii de catre societatea dominanta. Sper sa ma fi facut intr-o oarecare masura inteles...:)
Cea mai clara definitie a persoanelor afiliate o gasiti in cuprinsul art. 7 pct. 21 - in cazul dvs. lit. c - Cod fiscal.
In cazul expus de dvs. da, exista o relatie de afiliere intre cele doua persoane juridice.