Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii PROPRIRE SALARIU
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

PROPRIRE SALARIU

Mi s-a facut proprire pe salariu din cauza intarzierii cu plata, intrebarea mea este : dintr-un salariu de 1.600 de ron cu rata lunara la o alta banca in valoare de 52 eur, card de cumparaturi si descoperit cu o rata lunara de 50 ron ,cat mi se va oprii practic din suma de 1.600 ron, pentru k am inteles k tot salariu nu poate sa mi-l opreasca.VA MULTUMESC ANTICIPAT !!! ASTEPT RASPUNS
ART. 169 din Codul Muncii:
(1) Nicio reţinere din salariu nu poate fi operatã, în afara cazurilor şi condiţiilor prevãzute de lege.
(2) Reţinerile cu titlu de daune cauzate angajatorului nu pot fi efectuate decât dacã datoria salariatului este scadentã, lichidã şi exigibilã şi a fost constatatã ca atare printr-o hotãrâre judecãtoreascã definitivã şi irevocabilã.
(3) În cazul pluralitãţii de creditori ai salariatului va fi respectatã urmãtoarea ordine:
a) obligaţiile de întreţinere, conform Codului familiei;
b) contribuţiile şi impozitele datorate cãtre stat;
c) daunele cauzate proprietãţii publice prin fapte ilicite;
d) acoperirea altor datorii.
(4) Reţinerile din salariu cumulate nu pot depãşi în fiecare lunã jumãtate din salariul net.
multumec mult ....concluzia pe care am tras-o eu din ce mi-ai trimis este urmatoarea : nu poate sa imi opresca mai mult de jumate din salariu indiferent de situatie, te rog spunemi dak gresesc
Vi se va retine din salariu 1/3, adica aprox 533 de lei.
Cele doua rate lunare de 52 euro si 50 lei nu sunt retineri salariale (sunt plati voluntare).
Daca aveti mai multe retineri (= popriri infiintate conform legii, prin adresa de poprire), atunci toate acestea impreuna nu pot depasi 1/2 din salariu.
Daca aveti numai o poprire pentru datorii la stat, atunci procentul retinerii este de 1/3.
smeagull, utilizator