Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot iesi la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot iesi la pensie?

Buna ziua,

Va scriu in numele sotului meu, care are o vechime in munca de 37 ani din care 19 ani si 10 luni in grupa I. Este nascut in 27.11.1957. Cand si cum se poate pensiona. Multumesc
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%,atunci pensie de limita de vasta la 60 de ani si 6 luni.Reducerea este vde 4 ani si 6 luni din 65.
Multumesc pentru rapuns.
Dar va rog sa imi spuneti eu cand pot iesi la pensie la limita de varsta sau anticipat. Sunt nascuta pe 01 NOV 1961 si am o vechime in munca de 32 ani. In tot acesti ani am mai beneficiat de sporuri de noapte = 4 ani, sporuri speciale in procent de 3% cf.Dect.378/1979 = 1 an si doua luni.
Limita de varsta la 62 de ani si 2 luni.Pensie anticipata sau anticipata partiala la 57 de ani si 2 luni.Pentru pensie anticipata fara penalizare conditia de stagiu este de 40 de ani si 5 luni,fara stagiu asimilat.Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala cu penalizare este de 32 de ani si 5 luni.Sporurile nu va aduc nici o reducere a varstei standard de pensionare.