avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 187 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot iesi la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot iesi la pensie?

Buna ziua,

Va scriu in numele sotului meu, care are o vechime in munca de 37 ani din care 19 ani si 10 luni in grupa I. Este nascut in 27.11.1957. Cand si cum se poate pensiona. Multumesc
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 08:40, 29 Martie 2012
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%,atunci pensie de limita de vasta la 60 de ani si 6 luni.Reducerea este vde 4 ani si 6 luni din 65.
Multumesc pentru rapuns.
Dar va rog sa imi spuneti eu cand pot iesi la pensie la limita de varsta sau anticipat. Sunt nascuta pe 01 NOV 1961 si am o vechime in munca de 32 ani. In tot acesti ani am mai beneficiat de sporuri de noapte = 4 ani, sporuri speciale in procent de 3% cf.Dect.378/1979 = 1 an si doua luni.
Limita de varsta la 62 de ani si 2 luni.Pensie anticipata sau anticipata partiala la 57 de ani si 2 luni.Pentru pensie anticipata fara penalizare conditia de stagiu este de 40 de ani si 5 luni,fara stagiu asimilat.Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala cu penalizare este de 32 de ani si 5 luni.Sporurile nu va aduc nici o reducere a varstei standard de pensionare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

La ce varsta ma pot pensiona? ContSters253743 ContSters253743 Buna ziua am si eu cateva nelamuriri in legatura cu varsta de pensionare limita de varsta/pensionare anticipata. Sunt nascuta pe 29.01.1957 am 21 de ani si 3 ... (vezi toată discuția)
Data iesirii la pensie Gaby42 Gaby42 Daca sunt nascuta pe 9 noiembrie 1960 si am 31 de ani vechime in munca din care 20 de grupa II pe ce data pot iesi la pensie anticipata si pe ce data pot iesi ... (vezi toată discuția)
Data iesirii la pensie gheorghe04 gheorghe04 Ma numesc Curteanu Lucia nascuta in luna iulie 1957,am 31 de ani si 6 luni lucrati,din care 21 de ani in grupa a 2 a. Cand am dreptul sa ies la pensie ? (vezi toată discuția)