Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Calcul indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Calcul indemnizatie crestere copil

La calculul indemnizatiei pentru crestere copil in afara de veniturile salariale nete se mai tine cont si de alte venituri supuse impozitului pe venit (activitati independente)? Si daca da, cum se calculeaza acestea ? Se impoziteaza si veniturile nete se impart la 12 luni pentru a se stabili o medie?
Nu se stie sigur daca se iau in calcul veniturile nete sau brute ... insa sigur se stie ca se iau in calcul veniturile din salarii, veniturile din activităţi independente, veniturile din activităţi agricole, aşa cum sunt definite de Codul fiscal.

Se calculeaza media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni anterior datei nasterii copilului .... se aduna si se imparte la 12.
Va multumesc.
Eu zic ca e logic sa se tina cont de veniturile lunare BRUTE ... ca doar la ele s-a luat CAS.
Nu?
in proiectul normelor de aplicare a noilor reglementari se vorbeste despre veniturile nete ;)
Buna ziua,
Acum ca au aparut normele metodologice de aplicare a acordarii indemnizatiei pentru crestere copil, ma poate lumina si pe mine cineva, la ce venituri se refera legea?
Nu mai inteleg nimic......unii spun ca se va da 85% din salariul brut (adica salariu brut * 85%), altii ca din salariul net supus impozitarii (adica (salariu brut-cotizatii) * 85% = indemnizatie), sau din salariul net (adica (salariul brut - cotizatii - impozit)* 85%)......................
Va multumesc.