avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 696 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... impozite, taxe
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

impozite, taxe

daca sunt angajat la o firma si in acelasi timp sunt si pfa pentru o activitate independenta:
- ca persoana fizica pot sa nu platesc asigurarile aferente muncii in cadrul pfa ( oricum sunt asigurat datorita contractului celalalt)
- ca pfa, am ceva facilitati fiscale, ca tanar intreprinzator, sau pentru ca angajez persoane care mai au alte locuri de munca

Alte discuții în legătură

Intreprindere individuala - angajare dori89 dori89 As vrea sa imi deschid o II, dar am nelamuriri in legatura cu modalitatea in care as putea sa lucrez si eu la propria II. Din cate am inteles nu ma pot angaja ... (vezi toată discuția)
Angajati pe pfa busubianca busubianca se pot face angajări pe PFA sau doar pe Intreprindere individuala, daca da câți? (vezi toată discuția)
Contract colaborare si pfa nicole24 nicole24 Buna ziua, care este cea mai buna varianta de a lucra cu o firma in situatia in care aceasta nu doreste CIM. Si care sunt taxele care trebuiesc platite catre ... (vezi toată discuția)