Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... prelungire CIM pe durata determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

prelungire CIM pe durata determinata

Buna ziua

Actul aditional de prelungire CIM pe durata determinata este considerat contract succesiv?
Conform codului muncii CIM pe durata determinata poate fi prelungit si dupa expirarea termenului initial.

Actul aditional de prelungire CIM pe durata determinata este considerat contract succesiv?
Exemplu : CIM pe durata determinata de la 01.01.2012 - 30.06.2012,
fac act aditional de modificare perioada pana la 31.12.2012, acest act aditional este considerat al II-lea contract?

Multumesc tuturor care ma lamuresc.
Nu confundati prelungirea duratei unui c.i.m. pe durata determinata cu incheierea unui nou c.i.m. pe durata determinata.

Potrivit art.82 alin.3 C.mun., inauntrul termenului de 36 de luni durata unui astfel de c.i.m. poate fi prelungire fara a exista vreo limitare la numarul de prelungiri. Asadar, actul aditional de prelungire CIM pe durata determinata nu poate fi considerat contract succesiv.
Multumesc, deci pot prelungi perioada CIM pana la 36 luni (prin acte aditionale), apoi mai am dreptul la 2 contracte de cate 12 luni fiecare, cf art.82 alin 4 si 5.
Ati inteles bine ... :)