avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 174 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Nerespectare obligatii contractuale de plata salariala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Nerespectare obligatii contractuale de plata salariala

In cadrul unui contract POSDRU angajatorul nu a respectat obligatiile contractuale si nu a remunerat activitatea prestata in perioada februarie - septembrie 2011.
Va rog sa-mi spuneti care sunt procedurile legale pentru a intra in posesia sumelor care se cuvin.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:43, 30 Martie 2012
Depuneti o sesizare la ITM/Inspectia Muncii si/sau actionati in instanta pe angajator - actiunea se va depune la Tribunalul in raza caruia aveti domiciliul si este scutita de plata taxelor judiciare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare salariu si drepturi co naher naher Cum pot recupera intr-un termen foarte scurt salariul pe ultima luna lucrata la o firma (luna august 2011) si drepturile cuvenite pe CO de la aceeasi firma pa ... (vezi toată discuția)
Demisie kie kie salut,cum pot recupera salariu,daca mi-am inaintat demisia,daca patronul nu- vrea sa-mi dea salariu (vezi toată discuția)
Abuzuri patron onciu_51 onciu_51 daca lucrezi la un patron si dupa o luna esti dat afara fara sa te plateasca unde putem actiona, unde putem reclama. S-au ce putem face ca sa nu se mai ... (vezi toată discuția)