Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Emitere facturi de catre cumparator in numele si ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Emitere facturi de catre cumparator in numele si contul furnizorului/prestatorului

buna ziua
daca un client factureaza discount in locul furnizorului la sf de luna , clientul trebuie sa depun o declaratie la finante?si daca da ce declaratie? multumesc mult pt raspuns
lorena2710, utilizator
Nu se depune nici o declaratie, ci doar se face o adresa de instiintare catre ANAF in baza unui acord intre client si furnizor (art. 155 alin 8 lit b si pct. 72 alin 8 din HG 44/2004).

extras din HG 44/2004:
Potrivit prevederilor art. 155 alin. (8) lit. b) din Codul fiscal, factura se poate
întocmi de cãtre cumpãrãtorul unui bun sau serviciu în urmãtoarele condiţii:
a) pãrţile sã încheie un acord prin care sã se prevadã aceastã procedurã de facturare;
b) sã existe o procedurã scrisã de acceptare a facturii;
c) cumpãrãtorul sã fie stabilit în Comunitate;
d) atât furnizorul/prestatorul, cât şi cumpãrãtorul, în cazul în care sunt înregistraţi în
România conform art. 153 din Codul fiscal, sã notifice prin scrisoare recomandatã organului fiscal competent aplicarea acestei proceduri de facturare, înainte de a se emite facturi de cãtrecumpãrãtor în numele şi în contul furnizorului/prestatorului, şi sã anexeze la notificare acordul şi procedura de acceptare prevãzute la lit. a) şi, respectiv, lit. b). În situaţia în care numai una dintre pãrţi este înregistratã în România conform art. 153 din Codul fiscal, numai partea respectivã are obligaţia notificãrii organului fiscal competent;
e) factura sã fie emisã în numele şi în contul furnizorului/prestatorului de cãtre cumpãrãtor
şi trimisã furnizorului/prestatorului;
f) factura sã cuprindã elementele prevãzute la art. 155 alin. (5) din Codul fiscal;
g) factura sã fie înregistratã într-un jurnal special de vânzãri de cãtre furnizor/prestator,
dacã este înregistrat în România conform art. 153 din Codul fiscal.
jade_0923, utilizator