Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... fals in declaratii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

fals in declaratii

Urmatoarea situatie ce se poate face?

O persoana declara la primarie pentru obtinerea anexei 24 ca este singurul mostenitor (ei fiind 3) dar autorul lor a avut o casa si anexe dar acestea sunt declaratii neadevarate intrucat: Autorul lor nu are proprietate aceasta casa.Mai mult de atat respectiva persoana a folosit aceasta declaratie in instanta tocmai pentru un proces de uzucapiune unde tata; sau a fost chirias ( proprietarul a decedat fara mostenitori).Mai mult doreste sa puna un martor care este bolnav face tratament ca urmare a unui AVC produs acum 3 ani.

ce constituie asemenea fapta si unde putem sane adresam pentru a-l impiedica pe acest individ sa obitna ceva bazat pe minciuni.
eu stiam ca anexa 24 nu se da pe baza declaratiei mostenitorilor eventuali, ci pe baza evidentelor constituite anterior decesului/dezbaterii succesiunii celui pt care se solicita anexa:blush2:
Nu va ramane decat sa mergeti in instanta si sa declare instanta actul de mostenire ca fiind incomplet.
Pai asta este, ca nu lipsa mostenitorilor este problema ci faptul ca defunctul nu a avut nici o proprietate .Asta nu constituie declaratie in fals?
leusan a scris:

Pai asta este, ca nu lipsa mostenitorilor este problema ci faptul ca defunctul nu a avut nici o proprietate .Asta nu constituie declaratie in fals?

Daca sunteti tert, puteti formula un denunt.

Raspunsul dat de avvalentina este mai mult decat trebuie sa faceti...in continuare! Daca ar fi existat un proces civil pe rol intr-o asemenea cauza se putea invoca existenta unei (unor)declaratii false de care ar fi trebuit sa tina cont instanta fondului!