avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 638 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Anexa 24
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Anexa 24

buna ziua am si eu o intrebare.
daca primaria elibereaza la cererea unu mostenitor o anexa 24 in care ceilalti nu sunt mentionati intentionat, notarul incepe succesiunea in baza acestei anexe, insa nu o finalizeaza realizand intamplator ca exista alti mostenitori, cine si cum poate fii tras la raspundere ?

primaria ? notarul? Mostenitorul? sau toti 3???
Ultima modificare: Miercuri, 20 Noiembrie 2013
tiger_one11, utilizator
Cel mai recent răspuns: tiger_one11 , utilizator 20:04, 20 Noiembrie 2013
In primul rând mostenitorul care a declarat ca nu mai exista alți mostenitori. Notarul de ce?! El s a oprit din procedura succesorala cand a descoperit ca este ceva in neregula...el nu cerceteaza ca poliția , exista o procedura succesorala 2 martori care se aduc in procedura, si aceștia dacă s au prezentat si au declarat fals pot fi trasi la răspundere....
binenteles ca au existat martori care au declarat gresit. Am obtinut anularea certificatului de unic mostenitor in instanta intrun proces civil. Insa instanta nu s-a autosesizat la acest fals. Primaria nu poate fii trasa la raspundere ca a emis voit o anexa 24 cu date false ?
Joha a scris:

In primul rând mostenitorul care a declarat ca nu mai exista alți mostenitori. Notarul de ce?! El s a oprit din procedura succesorala cand a descoperit ca este ceva in neregula...el nu cerceteaza ca poliția , exista o procedura succesorala 2 martori care se aduc in procedura, si aceștia dacă s au prezentat si au declarat fals pot fi trasi la răspundere....



binenteles ca au existat martori care au declarat gresit. Am obtinut anularea certificatului de unic mostenitor in instanta intrun proces civil. Insa instanta nu s-a autosesizat la acest fals. Primaria nu poate fii trasa la raspundere ca a emis voit o anexa 24 cu date false ?

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Follow us: Avocatnetro on Facebook

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune cu omiterea unui moștenitor, rezolvări și consecințe Radica64 Radica64 As dori sa situ care sint optioneel mele in cazual urmator Total meu a murit in urma cu 2o de ani. Nu eram in tara Mama mea a fact successiune, cu frati mei ... (vezi toată discuția)
Fals in declaratii leusan leusan Urmatoarea situatie ce se poate face? O persoana declara la primarie pentru obtinerea anexei 24 ca este singurul mostenitor (ei fiind 3) dar autorul lor a ... (vezi toată discuția)
Nu am fost declarată ca moștenitor la succesiunea după mama. ce e de făcut în această situație? danielbrinzei111@yahoo.com danielbrinzei111@yahoo.com Buna ziua mama mea a decedat acum 2 ani are un copil di prima căsătorie si ulterior sa recăsătorit si mai are 2 copii care sînt majori au fost la notar au ... (vezi toată discuția)