Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Anexa 24
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Anexa 24

buna ziua am si eu o intrebare.
daca primaria elibereaza la cererea unu mostenitor o anexa 24 in care ceilalti nu sunt mentionati intentionat, notarul incepe succesiunea in baza acestei anexe, insa nu o finalizeaza realizand intamplator ca exista alti mostenitori, cine si cum poate fii tras la raspundere ?

primaria ? notarul? Mostenitorul? sau toti 3???
tiger_one11, utilizator
In primul rând mostenitorul care a declarat ca nu mai exista alți mostenitori. Notarul de ce?! El s a oprit din procedura succesorala cand a descoperit ca este ceva in neregula...el nu cerceteaza ca poliția , exista o procedura succesorala 2 martori care se aduc in procedura, si aceștia dacă s au prezentat si au declarat fals pot fi trasi la răspundere....
binenteles ca au existat martori care au declarat gresit. Am obtinut anularea certificatului de unic mostenitor in instanta intrun proces civil. Insa instanta nu s-a autosesizat la acest fals. Primaria nu poate fii trasa la raspundere ca a emis voit o anexa 24 cu date false ?
Joha a scris:

In primul rând mostenitorul care a declarat ca nu mai exista alți mostenitori. Notarul de ce?! El s a oprit din procedura succesorala cand a descoperit ca este ceva in neregula...el nu cerceteaza ca poliția , exista o procedura succesorala 2 martori care se aduc in procedura, si aceștia dacă s au prezentat si au declarat fals pot fi trasi la răspundere....

binenteles ca au existat martori care au declarat gresit. Am obtinut anularea certificatului de unic mostenitor in instanta intrun proces civil. Insa instanta nu s-a autosesizat la acest fals. Primaria nu poate fii trasa la raspundere ca a emis voit o anexa 24 cu date false ?

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Follow us: Avocatnetro on Facebook