Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Acte necesare pentru deschiderea unui magazin online - ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Acte necesare pentru deschiderea unui magazin online - persoana fizica

Buna ziua,
Sunt distribuitor de produse cosmetice de la diferite firme, as dori sa-mi deschid un site si un magazin online, sunt persona fizica, ce acte am nevoie sa pot vinde pe internet?
Trebuie sa fiu PFA sau firma sau pot fi numai persoana fizica?
Multumesc!
pe persoana fizica nu puteti ca nu platiti impozit la stat.
Deoarece vad ca ati postat de trei ori acelasi mesaj pana se sesizeaza un moderator, vedeti ca ati incalcat ragulamentul cu care v-ati declarat de acord cand ati postat.
In conformitate cu legislatia comerciala din Romania, activitatea economica se poate desfasura numai in forme organizate si autorizate. Puteti sa va constituiti S.R.L. sau P.F.A., depinde de dvs. Avand in vedere obiectul de activitate pe care doriti sa il desfasurati este recomandabil P.F.A.
Forma "persoana fizica" pe care o invocati nu este o entitate care are dreptul sa desfasoare activitati comerciale in mod legal.
Parerea mea este sa accesati acest link,sigur va va ,,lumina'' in mai multe privinte!Bafta!

[ link extern ] /