avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 546 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... revocare act de vanzare-cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

revocare act de vanzare-cumparare

Am facut un act de vanzare cumparare cu clauza viagera si drept de uzufruct, in ce conditii mai pot anula acest act
Cel mai recent răspuns: Raoul_mw , utilizator 03:41, 4 Aprilie 2012
Incheiati o tranzactie prin care partile se repun in situatia anterioara semnarii actului.
partea cu care am incheiat contractul nu este de acord
In raport de cluzele contractual negociate si asumate,promovati actiune in instanta
lenutasimion a scris:

Am facut un act de vanzare cumparare cu clauza viagera si drept de uzufruct, in ce conditii mai pot anula acest act



Adica, ce act ati incheiat, mai exact? Ce intelegeti prin clauza viagera? Care dintre obligatiile asumate ( motive extrinseci, tinand nu de conditiile de validitate, ci de conduita cocontractantulu) de cel cu care ati contractat nu au fost respectate? Deoarece, daca le-a respectat pe toate, nu prea aveti sanse de a desfiinta actul.
Iar daca nu exista motive de nulitate (intrinseci), iarasi, nicio sansa.
actul de vanzare cumparare a fost incheiat intre mine si fiul meu contra unei anumite sume, mai mici decat pretul pietei. In act exista o clauza de habitat viager(se obiga sa-mi asigure intretinere, medicamente, alimente...inclusiv cheltuieli de inmormantare. ), numai ca eu intre timp m-am certat cu fiul meu, m-am mutat la fiica mea si vreau sa anulez actul si sa-i las fiicei mele casa.

Alte discuții în legătură

Unele lamuriri andonie maria andonie maria parintii mei nu au avut acte pe casa si terenul unde locuiesc,eu si sotul meu i-am ajutat sa dobandeasca acele acte,dupa care ei ne-au propus ca ne v-a trece ... (vezi toată discuția)
Divort-partaj saiadi saiadi sunt in divort avem impreuna un fiu de 20 ani,vreau sa stiu daca putem semna un act prin care sa lasam apartamentul fiului nostru,si numai lui.eu mai am un ... (vezi toată discuția)
Vanzare cumparare sau act mostenitor? ADA23 ADA23 Buna ziua.Socrii mei vor sa ii faca viitorului meu sot (adica fiului lor) act de mostenitor pe o bucata de pamant din gradina lor pentru a ne construi o ... (vezi toată discuția)