Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dreptul la mostenire si despagubire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dreptul la mostenire si despagubire

Mama mea locuieste impreuna cu cumnata mea si cei doi copii ai ei, unul minor si unul major(ai cumnatei), fratele meu fiind decedat. Si tatal meu este decedat. Am facut o succesiune numai pe partea tatalui dupa decesul acestuia si am un certificat de mostenitor. Nu am facut partaj pe cota parte care este trecuta in acel certificat.
1. Doresc sa fiu despagubita pe partea mea de la tata. Ce trebuie sa fac in acest sens si cine trebuie sa ma despagubeasca (cine imi plateste sulta)?
2. Ce pot sa fac daca mama mea, dupa decesul ei, ii lasa partea ei cumnatei mele, tinand cont de faptul ca eu am ramas singura ei mostenitoare, fratele fiind decedat?
Va multumesc.
in urma decesului tatalui dvstra sunteti proprietara pe o cota indiviza din acel imobil.
dvstra nu trebuie sa fiti despagubit de nimeni.
Puteti face ce doriti cu cota dvstra din imobil. ( vinde, dona, etc)
In cazul unui partaj daca partajul nu se poate efectua in natura sau daca copartajantii se inteleg in acest sens se poate ca intreg imobilului sa revina doar unuia dintre copartajanti cu obligatia platii unei sulte pentru celalalt copartajant. Acest demers poate fi facut atat in fata notarului ( daca va intelegeti) cat si la instanta ( cand nu va intelegeti)
Daca cumnata doreste sa cumpere cota parte indiviza puteti incheia un contract de vanzare cumparare in acest sens si dvstra primiti pretul convenit.
in situatia in care mama dvstra decedeaza fara a lasa un testament cota sa parte din imobil se va imparti intre dvstra si copiii fratelui dvstra ( acestia vin la mostenire in locul tatalui decedat)
sulta a scris:

2. Ce pot sa fac daca mama mea, dupa decesul ei, ii lasa partea ei cumnatei mele, tinand cont de faptul ca eu am ramas singura ei mostenitoare, fratele fiind decedat?
Va multumesc.

Daca nu intocmeste un testament atunci este valabil raspunsul primit mai sus,si anume:

Mihaela.nicolicea a scris:

in situatia in care mama dvstra decedeaza fara a lasa un testament cota sa parte din imobil se va imparti intre dvstra si copiii fratelui dvstra ( acestia vin la mostenire in locul tatalui decedat)

Daca insa mama d-voastra va lasa partea sa de avere nurorii ei,atunci puteti obtine rezerva succesorala,care cuprinde 1/2 din ce vi s-ar fi cuvenit ca mostenitor legal.
Raoul_mw, utilizator
Conteaza mult daca acei copii sunt si ai fratelui sau doar ai cumnatei ( dupa cum se intelege din ce ati scris). Daca fratele nu are copii, il mosteniti si pe acesta impreuna cu cumnata.
Daca fratele are copii, nu o mosteniti singura pe mama dvs , ci impreuna cu copiii fratelui ( dvs 1/2, copii impart cealalta jumatate din ce are mama la data decesului).

Daca mama instraineaza cota ei cumnatei, puteti ataca acel act prin care ii da sau ii lasa, dupa decesul mamei
gi_jane2 a scris:
Daca mama instraineaza cota ei cumnatei, puteti ataca acel act prin care ii da sau ii lasa, dupa decesul mamei

In baza carui temei legal il poate ataca? Daca e doatie,e simplu,dar daca lasa testament?? Ce poate obtine prin atacarea lui? Consider ca este greu sa dobandeasca mai mult decat rezerva succesorala. Nu are nimeni experienta cu astfel de cazuri si sa ne impartaseasca cate ceva?
Multumesc de raspuns. Dar eu nu folosesc partea mea dobandita din acel apartament. Nu locuiesc acolo. De partea mea se folosesc toti: cumnata, copii ei (nepotii mei) si mama. Nu intentionez sa locuiesc acolo, doresc doar sa fiu despagubita cu iesire din indiviziune pe cota mea parte.