Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

Buna ziua,

as dori sa stiu ce termen este pentru a declansa succesiunea dupa decesul unui parinte, cine o poate face, si care este procedura.
va multumesc frumos
conform NCC aveti termen de 1 an de la data deschiderii succesiunii(data decesului) pentru a va exprima optiunea care poate fi :acceptare expresa sau tacita(executarea unui act pe care doar un mostenitor il poate face, ex. : preluarea in stapanire/folosinta a unor bunuri) sau neacceptare. Daca reusiti sa dezbateti succesiunea in termen de 2 ani de la data decesului veti fi scutiti de plata impozitului datorat la preluarea masei succesorale.
Cererea propriu-zisa de deschidere a succesiunii o face orice mostenitor interesat (sot supravietuitor, fii/fiice) in fata notarului public si o depune la biroul acestuia impreuna cu certificatul de deces, acte de stare civila doveditoare a filiatiei mostenitorilor fata de defunct, acte de proprietate asupra bunurilor detinute de defunct. Primiti apoi termen la care se prezinta toti mostenitorii si martorii(2) pentru definitivarea procedurii si eliberarea certificatului de mostenitor.
VoL, utilizator