Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune dupa 20 ani de la deces
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune dupa 20 ani de la deces

Buna ziua

Parintii mei au divortat in urma cu 30 ani, dar nu au facut partajul la momentul divortului. Tatal meu a decedat in urma cu 20 ani si nu s-a facut succesiunea la momentul respectiv. Acum, schimbandu-se procedura de achitare a impozitului pe locuinta, inteleg ca ar trebui sa facem succesiunea...
Intrebarile mele sunt:
1. cat m-ar costa, acum, succesiunea pentru un apartament cu 2 camere in Bucuresti
2. ce alta varianta am?

Multumesc
xcpaula, utilizator
xcpaula a scris:

Buna ziua

Parintii mei au divortat in urma cu 30 ani, dar nu au facut partajul la momentul divortului. Tatal meu a decedat in urma cu 20 ani si nu s-a facut succesiunea la momentul respectiv. Acum, schimbandu-se procedura de achitare a impozitului pe locuinta, inteleg ca ar trebui sa facem succesiunea...
Intrebarile mele sunt:
1. cat m-ar costa, acum, succesiunea pentru un apartament cu 2 camere in Bucuresti
2. ce alta varianta am?

Multumesc

Cine ma poate ajuta cu un raspuns?

Multumesc
Numai notarul v-ar putea raspunde in concret.

Onorariul notarului public depinde de valoarea masei succesorale.

Pentru o valoarea a masei succesorale de peste 60.000 lei, onorariul MINIM al notarului este 665 lei + 0,45% pentru ceea ce depaseste 60.001 lei.

In plus aveti de achitat impozitul de 1% calculat la valoarea masei succesorale.
romascanu, moderator
multumesc pentru raspuns, dar costurile sunt dezastroase...
ce alta alternativa am?
Nu aveti alta optiune, pentru ca succesiunea este sigura cale prin care bunurile defunctului trec in proprietatea mostenitorilor sai.
Este posibil sa se aplice uzucapiunea (pentru mama mea), avand in vedere ca a locuit neintrerupt in acel imobil? Si apoi eu sa mostenesc in cazul decesului mamei, facand doar succesiunea dupa mama?