avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 625 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune dupa 20 ani de la deces
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune dupa 20 ani de la deces

Buna ziua

Parintii mei au divortat in urma cu 30 ani, dar nu au facut partajul la momentul divortului. Tatal meu a decedat in urma cu 20 ani si nu s-a facut succesiunea la momentul respectiv. Acum, schimbandu-se procedura de achitare a impozitului pe locuinta, inteleg ca ar trebui sa facem succesiunea...
Intrebarile mele sunt:
1. cat m-ar costa, acum, succesiunea pentru un apartament cu 2 camere in Bucuresti
2. ce alta varianta am?

Multumesc
Ultima modificare: Miercuri, 4 Aprilie 2012
xcpaula, utilizator
Cel mai recent răspuns: narcisa_salbatica , utilizator 11:03, 11 Aprilie 2012
xcpaula a scris:

Buna ziua

Parintii mei au divortat in urma cu 30 ani, dar nu au facut partajul la momentul divortului. Tatal meu a decedat in urma cu 20 ani si nu s-a facut succesiunea la momentul respectiv. Acum, schimbandu-se procedura de achitare a impozitului pe locuinta, inteleg ca ar trebui sa facem succesiunea...
Intrebarile mele sunt:
1. cat m-ar costa, acum, succesiunea pentru un apartament cu 2 camere in Bucuresti
2. ce alta varianta am?

Multumesc


Cine ma poate ajuta cu un raspuns?

Multumesc
Numai notarul v-ar putea raspunde in concret.

Onorariul notarului public depinde de valoarea masei succesorale.

Pentru o valoarea a masei succesorale de peste 60.000 lei, onorariul MINIM al notarului este 665 lei + 0,45% pentru ceea ce depaseste 60.001 lei.

In plus aveti de achitat impozitul de 1% calculat la valoarea masei succesorale.
Ultima modificare: Marți, 10 Aprilie 2012
romascanu, moderator
multumesc pentru raspuns, dar costurile sunt dezastroase...
ce alta alternativa am?
Nu aveti alta optiune, pentru ca succesiunea este sigura cale prin care bunurile defunctului trec in proprietatea mostenitorilor sai.
Este posibil sa se aplice uzucapiunea (pentru mama mea), avand in vedere ca a locuit neintrerupt in acel imobil? Si apoi eu sa mostenesc in cazul decesului mamei, facand doar succesiunea dupa mama?

Alte discuții în legătură

Mosteniri,succesiuni rita1 rita1 Suntem 3 surori,parintii au murit acum 15,respectiv 8 ani,nu s-a facut succesiunea si doresc unele lamuriri: -Daca se mai poate face succesiunea si daca ... (vezi toată discuția)
Dezbatere mostenire luculus luculus Buna ziua As dori sa aflu un pret aproximativ pentru o dezbatere de mostenire. Valoarea mostenirii este de cca. 100.000 lei (apartament 2 ... (vezi toată discuția)