Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cesiune parti soc in interiorul firmei
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cesiune parti soc in interiorul firmei

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu inf. despre actele si pasii de urmat pt preluarea partilor soc. Caz: asociat A cedeaza partea lui, 50%, lui B care va detine 100%.
Multumesc.
Daca cesiunea are loc intre asociati aveti nevoie de contract de cesiune, hotararea AGA, contor de cuvinte, modificare act constitutiv. Daca asociatul care cedeaza partile sociale are calitatea de administrator se revoca inclusiv mandatul de administator incepand cu data incheierii contractului de cesiune si numirea ca administrator al asociatului care ramane in societate . Dosarul se depune la ORC, unde gasiti si formularele tip de care aveti nevoie. Taxele pot ajunge pana la 500 lei
Se va intocmi o hotarare A.G.A. in care se mentioneaza cesiunea si pretul de vanzare, contract de cesiune, act constitutiv actualizat. De asemenea, este nevoie de o declaratie pe propria raspundere a asociatului B ca indeplineste conditiile legale de a fi asociat unic (se intocmeste la notar).
Toate acestea se depun la Registrul Comertului cu cerere de inregistrare mentiuni.
Daca din vanzarea partilor sociale asociatul A obtine venituri, este necesara depunerea unui document de plata a impozitului pe venitul realizat.
lucian huzum a scris:

Se va intocmi o hotarare A.G.A. in care se mentioneaza cesiunea si pretul de vanzare, contract de cesiune, act constitutiv actualizat. De asemenea, este nevoie de o declaratie pe propria raspundere a asociatului B ca indeplineste conditiile legale de a fi asociat unic (se intocmeste la notar).
Toate acestea se depun la Registrul Comertului cu cerere de inregistrare mentiuni.
Daca din vanzarea partilor sociale asociatul A obtine venituri, este necesara depunerea unui document de plata a impozitului pe venitul realizat.

cesiunea e cu titlu gratuit, eu preiau partile sociale si sunt si administrator; Nu inteleg de ce trebuie sa mai fac declaratie la notar, e obligatorie?
Cesiune nu se poate face cu titlu gratuit, cesiunea echivaland cu vanzarea. In contract specificati valoarea nominala, de exemplu daca capitalul social este de 200 lei, cesiunea se va face pe 50% din partile sociale si astfel pretul cesiunii va fi 100 de lei.
Legea prevede ca trebuie sa depuneti la dosar declaratia autentificata sau atestata de avocat in care se mentioneaza ca asociatul unic indeplineste conditiile legale pentru a fi asociat unic si ca nu mai detine aceasta calitate(asociat unic) intr-un alt SRL.
Carmen Chitu, Avocat
multumesc.