Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... PLATA CAS
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

PLATA CAS

Buna ziua!
Am un contract de munca cu 8 ore/zi, dar nu sunt platite contributiile la salarii. In acest caz pot sa-mi fac un contract de asigurat cu casa de pensii si sa-mi platesc singur CAS-ul, sau daca aveti alte solutii va rog sa-mi dati un sfat.
Multumesc
Atata timp cat lucrati legal,pe baza unui cim,nu cade in obligatia dvs. sa va asigurati,nici la sanatate si nici la pensii,aceste obligatii revenind angajatorului,in calitatea sa de platitor al venitului ,prin retinerea directa a contributiilor din salariul dvs.
Sesizati urgent institutiile abilitate.
Da, stiu, dar nu as vrea sa treaca timpul si sa nu am vechime in aceasta perioada.
S-ar putea sa figurati totusi in baza de date ,nu stiu daca angajatorul nu a depus declaratia 112?Ar trebui sa verificati mai intai...
112 e depusa, eu am verificat balanta.
1. Daca a fost depusa D112 perioada respectiva este stagiu de cotizare pentru pensie.

2. Dar daca contributia nu a fost virata in contul pensiilor atunci punctul de pensie pe acea perioada este zero.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane