Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Neplata contributiilor la asigurarile sociale
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Neplata contributiilor la asigurarile sociale

Buna ziua,

Am lucrat intr-o societate comerciala care a falimentat, inainte de faliment nu a platit doi ani contributiile la bugetul asigurarilor sociale. asi dori sa aflu daca in aceasta situatie eu beneficiez de vechime in munca pentru aceasta perioada sau nu. Mentionez ca mie mi s-a retinut din salar CAS asigurat, dar nu a fost virat.

Va multumesc anticipat.
Nu beneficiati.
adolfinapop a scris:

Nu beneficiati.

Care este textul de lege care prevede asa ceva?
1. Beneficiati de vechime in munca deoarece ati muncit in toata aceasta perioada in baza unui contract individual de munca.

2. - Perioada in care angajatorul nu a platit contributiile la pensie este stagiu de cotizare la pensie pentru ca acesta este stabilit de perioada in care ati datorat (chiar daca nu s-a platit) contributia de asigurari sociale pentru pensie (CAS).
- Problema este insa ca punctul de pensie pe aceasta perioada este egal cu zero.

3. Pentru ca acea perioada sa fie stagiu de cotizare la pensie trebuie ca angajatorul sa fi depus declaratiile nominale lunare (D112) la ANAF.

3. Mergeti la Casa de Pensii si solicitati adeverinta cu stagiul de cotizare si daca apareti cu stagiu in acea perioada inseamna ca a depus D112.