Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Help copiii, copii sustin ca nu vor sa mearga
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Help copiii, copii sustin ca nu vor sa mearga

Va rog astept solutii nu mai stiu ce trebuie sa fac.
Am divortat in octombrie 2008 si s-a stabilit dreptul de vizita in prima si a 3 saptamana din weekend.
Divortul a durat din iunie pana in octombrie, toata vara nu am putut vedea copii, am incercat sa obtin drept de vizita prin ordonanta presedentiala pana la terminarea divortului, insa fara rezultat.
Cand au inceput scoala am fost la ei si nici macar nu au vrut sa vorbeasca cu mine.
Am uitat, copii au 7 si 5 ani.
Cand trebuie sa-i iau pe copii fosta sustine ca nu vor si spun si ei, atunci plec.
Nu am fost un tata iresponsabil, ci copii erau mereu pe primul loc si material si sentimental, numai cu timpul liber stateam mai rau, in sensul ca lucram 10 12 ore pe zi si uneori si simbata, duminica era lege dedicata numai familiei.
Sunt sigur ca copii sunt foarte influentati negativ, dar cum pot demonstra aces lucru?
Nu vreau decat sa am o relatie normala si civilizata cu copii, atat si numai atat.
Cand am dreptul de vizita sunt dispus sa merg impreuna cu un consilier specializat angajat, este posibil?
Vreau sa vad ce se intampla si daca asta este vointa lor am sa o respect , dar nu vreau sa fie traumatizati

Mii de multumiri anticipat
Cred ca ar fi bine sa mergeti impreuna cu fosta. Cel putin la inceput. Adica in formatia completa.
Multumesc de raspuns.
Fosta refuza orice comunicare stie foarte bine ca copii sunt ochi si sufletul meu asa este convinsa ca ma raneste.
Nu raspunde la tel , mess, orice mijloc de a o contacta insa nu o deranjez decat pentru copii..
sorin2008, utilizator
E foarte posibil sa fie nevoie de consiliere psihologica a copiilor.
Mergeti la Directia pentru Protectia Copilului din cadrul primariei si expuneti problema.
Mai spuneti-le ca asa zice CEDO, ca ei trebuie sa asigure consultanta psihologica.

Ii bateati sau faceati scandal?
Ce motiv ar avea sa nu vrea sa mearga?

Altfel, eu cred ca au fost indoctrinati de mama in acest fel:(

avocat Claudiu Lascoschi
batut, cred ca glumiti, copii erau totul pentru mine si sunt
va dau un ex. in 2007 am fost la mare si baiatul a vrut sa ne tundem zero si am facut ca el
sunt foarte mult influentati negativ de catre mama
cum pot demonstra acest lucru si ce institutii ma pot ajuta?
Va intrebam doar.Nici macar nu banuiam.
Va trebui facuta o consiliere psihologica a minorilor.
Din pacate la varsta lor sunt foarte usor de influientat de mama.E pacat sa se raceasca cu adevarat relatia cu ei.

Mergeti la primarie, la Directia pt Protectia Copilului si faceti o sesizare in scris.
Degeaba aveti hotararea judecatoreasca daca nu va foloseste la nimic.
Sau vorbiti cu ei fara sa faceti o sesizare in scris.

Apoi sa ne spuneti si noua ce au zis cei de acolo.Ma refer la consilierea psihologica a minorilor.

avocat Claudiu Lascoschi