Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Preluare O.N.G
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Preluare O.N.G

Buna ziua, de curand am primit o propunere sa preiau un ONG sa incerc sa il trec de utlitate, etc. Daca semnez si iau tot inprimire, masini, bunuri, la ce trebuie sa am grija sa nu ma trezesc dupa nu stiu cat timp sa ma cheme la parchet. Daca are datorii sau evaziune sau ceva si eu semnez de primire, pot sa am problema...?

Va multumesc.
Nu exista prevazut in legislatie asa ceva .. preluarea unui ONG ..daca doriti puteti deveni presedintele acestuia si va puteti ocupa de activitatea acestuia .. ONG-urile nu se vand sau se tranzactioneaza.
Mai intai trebuie sa specificati in ce calitate veti prelua: ca presedinte, caz in care veti mai avea si alti membrii in comitetul director sau ca director executiv, daca ong-ul are o activitate apla si toate activitatile si proiectele sunt sub coordonarea si raspunderea lui(inclusiv coordonatorii de proiecte).
Trebuie sa solicitati o analiza a contabilului sau a cenzorului si puteti merge si la anaf de care apartineti si sa cereti fisa platitorului(care reda toate platile si datoriile).