Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Incident in supermarket: agentii de paza au dreptul sa ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Incident in supermarket: agentii de paza au dreptul sa ma fotografieze in conditiile date?

buna ziua,

am fost retinut pentru cateva minute intr-un supermarket pentru motivul ca am rupt doua ambalaje de condimente
nu am vrut decat sa verific cat de puternica era aroma, dupa ce am platit ceea ce am cumparat, m-a oprit un agent de paza si m-a rugat sa merg cu el pentru o verificare, fara a-mi spune despre ce este vorba. mi-am recunoscut fapta si am zis care a fost motivul, le-am platit si pe restu, copie dupa buletin si doua semnaturi...
dar mi-au facut si poza, ei au zis ca sa ma tina minte... insa ce pot face eu daca au intentia de a-mi posta poza in magazin? cui sa ma adresez si ce sanse am avand in vedere ca nu a fost furt

multumesc
Ares-3, moderator
Au procedat astfel, pentru ca probabil, dupa ce ati desigilat ambalajul, ati pus la loc in raft produsul. Orice produs care este desigilat, deteriorat sau consumat, trebuie obligatoriu si achitat, de catre cumparatorul care a procedat astfel.
Nu pot posta fotografia dvs. niciunde, fara acordul dvs. Sunteti protejat de Codul civil in cadrul capitolului II - Respectul datorat fiintei umane si drepturilor ei inerente, Sectiunea a 3-a Respectul vietii private si al demnitatii persoanei umane (art.70-art.77)