Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Data de la care societatea devine platitoare de tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Data de la care societatea devine platitoare de tva

O societatea care opteaza pentru plata tva desi nu a atins plafonul, apare in vector cu data de luare in evidenta 23.03.2012 ( aceasta este si data deciziei); cum se procedeaza in astfel de situatie ? facturile emise pina in 23 sunt fara tva, iar cele de dupa 23 martie cu tva ? se poate asa ? sa apara cateva zile platitor, si diferenta neplatitor in aceeasi luna ? Conform pct 66, din Normele la CF, la (1) litera d, data inregistrarii este data deciziei de aprobare a inregistrarii..
Corect data de devenire platitor este data deciziei. Nu cred ca este o problema sa emiteti si sa inregistrati facturi in functie de data respectiva.
Va multumesc