avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 412 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort fara partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort fara partaj

Doi soti obtin in timpul casatoriei o casa, bun comun. Divorteaza dar nu fac partaj. Cine ramane proprietar pe imobil? Cum poate sa faca oricare dintre soti dovada ca nu s-a facut partajul?
Cel mai recent răspuns: bep , utilizator 18:09, 11 Aprilie 2012
Ambii Raman proprietari pe imobil. Extrasul d carte funciara demonstreaza ca nu s a facut partajul daca sunt trecuti cei doi ca proprietari, altfel trebuia intabulat dreptul de proprietate al unuia dintre soti , cel care a ramas cu Casa, celalalt primind sulta sau alt bun....
Ambii raman proprietari pana la partaj.
Da, problema nu se pune de a dovedi ca nu s-a facut partajul, ci ca s-a facut partajul.

Pot exista insa si situatii in care doar unul dintre soti figureaza in contract in calitate de cumparator.
In astfel de situatii este recomandabil sa va adresati unui avocat pentru a deschide cat mai urgent procesul de partaj.
Sotul nu trebuie sa fie de fata cand deschideti procesul de partaj.
Poate veni la termenul de judecata daca vrea.

Daca nu va permiteti un proces ar trebui sa mergeti oricum la avocat pentru a afla ce este in concret de facut deoarece altfel riscati sa apara probleme juridice...in ceea ce priveste acel bun imobil...
Ultima modificare: Sâmbătă, 7 Aprilie 2012
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Daca nu exista cadastru se poate cere extras de carte funciara?
Nu! Fara cadastru si intabulare nu se poate cere extras de informare de la cartea funciara.

Alte discuții în legătură

Intabulare iuvri iuvri Buna ziua! Imi poate da si mie cineva niste informatii? Cum pot intabula terenul obtinut cu un titlu de proprietate obtinut in baza legii 247/2005? Unde ... (vezi toată discuția)
Partaj - schimbare drept de proprietate adina.vladau adina.vladau Buna ziua, Comunitate! În urma partajului cu fostul sot, apartamentul care acum este pe numele ambilor va trece în proprietatea mea. La DITL știu ce ... (vezi toată discuția)
Valabilitate procura leusan leusan O procura speciala intocmita cu 10 zile inainte de aparitia noului cod civil ,cat are valabilitate daca nu este specificat termenul in ea.? (vezi toată discuția)