Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort fara partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort fara partaj

Doi soti obtin in timpul casatoriei o casa, bun comun. Divorteaza dar nu fac partaj. Cine ramane proprietar pe imobil? Cum poate sa faca oricare dintre soti dovada ca nu s-a facut partajul?
Ambii Raman proprietari pe imobil. Extrasul d carte funciara demonstreaza ca nu s a facut partajul daca sunt trecuti cei doi ca proprietari, altfel trebuia intabulat dreptul de proprietate al unuia dintre soti , cel care a ramas cu Casa, celalalt primind sulta sau alt bun....
Ambii raman proprietari pana la partaj.
Da, problema nu se pune de a dovedi ca nu s-a facut partajul, ci ca s-a facut partajul.

Pot exista insa si situatii in care doar unul dintre soti figureaza in contract in calitate de cumparator.
In astfel de situatii este recomandabil sa va adresati unui avocat pentru a deschide cat mai urgent procesul de partaj.
Sotul nu trebuie sa fie de fata cand deschideti procesul de partaj.
Poate veni la termenul de judecata daca vrea.

Daca nu va permiteti un proces ar trebui sa mergeti oricum la avocat pentru a afla ce este in concret de facut deoarece altfel riscati sa apara probleme juridice...in ceea ce priveste acel bun imobil...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Daca nu exista cadastru se poate cere extras de carte funciara?
Nu! Fara cadastru si intabulare nu se poate cere extras de informare de la cartea funciara.