avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 505 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general factura proforma
Discuție deschisă în Contabilitate în general

factura proforma

Buna ziua, va rog sa ma ajutati sa inregistrez o factura proforma pentru serviciul program Saga contabilitate ,proforma fiind platita in aceiasi zi iar factura fiscala am primit-o a 2-a zi ! Va multumesc mult !
Factura proforma nu se inregistreaza in contabilitate, ci doar factura fiscala ( cea emisa a doua zi).
Nu, plata proformei se inregistreaza in cont 419-clienti creditori. O scoateti din acest cont la inregistrarea facturii primite ulterior platii.
ma iertati, oare ar fi corect 419=5121 apoi 628 si 4426 =401 si in final 401=419 ?
Scuze:sorry:, am gresit eu, nu in cont 419 ci in cont 409, furnizori debitori.

Plata o inregistrati astfel:
409=5121

Sosirea facturii:

%=401
628
4426

Regularizarea avansului platit

401=409
Contul 409 nu are corespondenta cu 512/531 (ordin 3055).
Ultima modificare: Duminică, 8 Aprilie 2012
jade_0923, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Factura proforma? Lili86 Lili86 Cum se inregistreaza in contabilitate o plata efectuata pe baza unei facturi proforme? Dupa ce este confirmata plata furnizorul livreaza impreuna cu produsele ... (vezi toată discuția)
Inchidere cont 4092 dutescu maria dutescu maria in luna iunie am inregistrat plata facturii proforme ptr. kit de semnatura electronica, in contul 4092 ( fara sa inreg. proforma deoarece nu se inregistreaza). ... (vezi toată discuția)
Factura proforma primita de la rotld Lili86 Lili86 Pentru a cumpara un domeniu de la rotld primesti o factura proforma pe baza caruia faci plata, urmand ca ulterior, dupa confirmarea platii, sa primesti factura ... (vezi toată discuția)