Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general factura proforma
Discuție deschisă în Contabilitate în general

factura proforma

Buna ziua, va rog sa ma ajutati sa inregistrez o factura proforma pentru serviciul program Saga contabilitate ,proforma fiind platita in aceiasi zi iar factura fiscala am primit-o a 2-a zi ! Va multumesc mult !
Factura proforma nu se inregistreaza in contabilitate, ci doar factura fiscala ( cea emisa a doua zi).
Nu, plata proformei se inregistreaza in cont 419-clienti creditori. O scoateti din acest cont la inregistrarea facturii primite ulterior platii.
ma iertati, oare ar fi corect 419=5121 apoi 628 si 4426 =401 si in final 401=419 ?
Scuze:sorry:, am gresit eu, nu in cont 419 ci in cont 409, furnizori debitori.

Plata o inregistrati astfel:
409=5121

Sosirea facturii:

%=401

Regularizarea avansului platit

401=409
Contul 409 nu are corespondenta cu 512/531 (ordin 3055).
jade_0923, utilizator