Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune - mostenitor minor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune - mostenitor minor

Este obligatoriu ca inainte de deschiderea succesiunii sotul supravietuitor sa ceara numirea sa ca tutore al mostenitorului minor? Multumesc!
Se va numi un curator special daca si Sotul supravietuitor are calitatea de succesibil, pt ca exista interese contrare. Curatorul poate fi unul din bunici, nasii, frati ai parintilor. Numirea se face de catre instanta de tutela prin incheiere , instanta de tutela fiind de fapt cea civila de la domiciliul minorului. insa dosarul succesoral se poate Pune pe rolul notarului competent in a solutiona succesiunea, numai ca eliberarea certificatului de mostenitor nu se va face fara numirea curatorului care II va reprezenta pe minor.