Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... impozitare salarii compensatorii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

impozitare salarii compensatorii

Buna! am lucrat la Posta Romana si recent am fost disponibilizata primind o decizie prin care imi vor fi date salarii compensatorii.... de atunci se tot aud discutii cum ca se impoziteaza 16%, 33 % dar nimeni nu imi poate spune ceva concret. Va rog mult ajutati-ma sa ma lamuresc pana la urma cat la suta se impoziteaza aceste salarii. Va multumesc
Salariile compensatorii sunt impozitate ca si orice venit din salariu ... astfel, se datoreaza:
1) de catre salariat:
-contributia individuala de asigurari sociale;
-contributia individuala de asigurari sociale de sanatate;
- impozit venit salarii
2) de catre angajator:
- contributia datorata de angajator la bugetul asigurarilor sociale de stat;
- contributia datorata de angajator la bugetul Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate;
- contributia de asigurare pentru accidente de munca si boli profesionale datorata de angajator la bugetul asigurarilor sociale de stat;
Platile compensatorii .au acelasi regim ca si veniturile din salarii doar in ceea ce priveste impozitul/salariu ,dar din pc. de vedere al contributiilor individuale suportate de catre angajat si respectiv al contributiilor suportate de catre angajator nu au acelasi regim,atata timp cat pt. platile compensatorii fostului angajat nu i se va retine din aceste plati contributia la fd. de somaj,iar angajatorul nu va suporta :

-contributia pentru concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate, potrivit art. 296 indice 16 alin. (3) lit. c) din Codul fiscal si pct. 22 lit. h) din Normele metodologice pentru aplicarea art. 296 indice 16 din Codul fiscal , pentru veniturile reprezentand plati compensatorii suportate de angajatori, potrivit contractului colectiv de munca, realizate de persoanele persoanele fizice, care nu se mai regasesc in raporturi juridice cu persoanele;
- contributia datorata la bugetul asigurarilor pentru somaj, potrivit art. 296 indice 16 alin. (4) lit. c) din Codul fiscal , pentru compensatiile acordate, in conditiile legii ori ale contractelor colective sau individuale de munca, persoanelor concediate pentru motive care nu tin de persoana lor sau care, potrivit legii, sunt trecute in rezerva ori in retragere;
- contributia la Fondul de garantare a creantelor salariale pentru compensatiile acordate, in conditiile legii ori ale contractelor colective sau individuale de munca, persoanelor concediate pentru motive care nu tin de persoana lor potrivit pct. 24 lit. b) din Normele metodologice dat in aplicarea art. 296 indice 16 din Codul fiscal ;

In concluzie,din platile compensatorii unui fost angajat i se vor retine:10,5%pt. asigurari sociale(pensie),5,5%pt. sanatate si 16%impozit salarii,dar fara cei 0,5%pt. fd. de somaj.
Buna ziua!
Imi puteti spune va rog daca procentele de 10,5% pt. asigurari sociale si 5,5% pt. sanatate se aplica la intreaga suma sau exista un anumit plafon maxim care trebuie achitat? Multumesc!
Se aplica la intreaga suma aceste procente ...
La art. 257 alin.(6) din Legea 95/2006, modificata, scrie: "Contribuţia de asigurări sociale de sănătate nu se datorează asupra sumelor acordate în momentul disponibilizării, venitului lunar de completare sau plăţilor compensatorii, potrivit actelor normative care reglementează aceste domenii, precum şi asupra indemnizaţiilor reglementate de Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurări sociale de sănătate, cu modificările ulterioare".

La ce se refera acest paragraf, nu la platile compensatorii primite cu ocazia disponibilizarii? Multumesc!