avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Constructie cabana. Cu sau fara proiect - e necesar ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Constructie cabana. Cu sau fara proiect - e necesar certificatul de urbanism?

In 2010 am construit o cabana la tara. Pentru ca este de 28 m patrati am decis sa o asez pe un brau de beton ,nu pe borduri cum au facut alti vecini. Din mai multe discutii am inteles de la unii ca nu ar trebuii proiect caci este constructie demontabila , iar de la altii ca trebuie pentru ca ae fundatie.
1.Trebuie proiect cu certificat de urbanism si cadastru si etc.?
2 Daca constructia este mai veche de un am poate primaria sa mai ma amendeze sau sa ma puna sa o demolez daca este pe proprietatea mea.?
Absolut orice construcţie are nevoie de o autorizaţie de construire. Deoarece este de importanţă redusă(făcând parte din categoria D, conform legislaţiei), va avea nevoie de o documentaţie redusă, pentru a obţine autorizaţia.
ªi da, poate să vă amendeze primăria, deoarece contravenţiile la legea construcţiilor sunt contravenţii continue, potrivit legii şi deciziilor date în acest sens de către Curtea constituţională.O construcţie se consideră finalizată atunci când are şi proces verbal de recepţie final. Până atunci, se consideră că fapta contravenientului este o contravenţie continuă. Aşa că e mai bine să încercaţi să respectaţi legea că s-ar putea să aveţi şi niscaiva vecini " amabili" care să nu vadă cu ochi buni această cabană şi atunci puteţi plăti mai mult decât face .Dar, aceasta este părerea mea. şi hotărârea d-voastră.
Ridicarea oricarui edificiu nou,este necesar a se realiza cu respectarea normelor in vigoare,inclusiv cele prevazute de legea nr 50 din 29 iulie 1991 privind autorizarea executarii constructiilor
In situatia in care nu detineti documentatia de proiect,autorizatie de contructie si certificat de urbanism ,nu veti putea parcurge procedura intabularii constructiei
Indiferent de vechimea constructiei daca aceasta nu detine formalitatile legale,autoritatile in drept detin competenta sa dispuna sanctiuni ,inclusiv dezafectarea acesteia cu readucerea terenului la forma anterioara executarii constructiei
Reaminititi-va mediatizatul caz de la malul marii,cand parchetul a dispus dezafectarea mai multor constructii utilizate drept hotel...
1) mergegti la oficiu de casastru ( daca nu gasiti planurile in cadastru dvs ) al zonei respective si luati planurile 1:500si 1;2000
2) gasiti un arhitect care va va face in prima parte un memoriu tehnic ( o descriere a ceea ce ati fi dorit sa contruiti / binenteles -exeact pe ce aveti deja ridicat ) si ulterior un mic proiect
3) impreuna cu copiile de pe titlu/contract de vanazare -cump , mergeti si depuneti la primarie ptr obtinerea Certificatului de Urbanism , iar dupa obtinere , ve ti vedea pe spatele lui tot ceea ce aveti nevoie
trebuie si este in avantajul dvs sa intrati cat mai repede in legalitate

ps.vad o singura probleam - era terenul in intravilan ( pe care ati construit cabanuta) sau trebuiea facuta scoatere ?!? aici este o problema de timp / durata ...asa ca , puneti va pe treaba

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Aprobare garaj marbostgms marbostgms Doresc ca in prelungirea casei (un perete comun) sa-mi construiesc un garaj. Va rog sa-mi spuneti de ce aprobari am nevoie, pentru a nu cadea in abatere, desi ... (vezi toată discuția)
Demolare KatalinB KatalinB cum pot obtine autorizatie de demolare pt.o casa care s-a darimat singura prin 2005 fara cadastru si intabulare>casa a fost construita prin 1959-1960 (vezi toată discuția)
Avize si autorizatii MdenisaL MdenisaL Buna ziua!imi puteti spune ce avize si autorizatii sunt necesare pentru o cladire de locuinte de serviciu pentru strainii ce lucreaza in Romania. Va multumesc ... (vezi toată discuția)