Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Ordin de restrictie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Ordin de restrictie

Cum pot obtine un ordin de restrictie impotriva unei persoane, nu vreau ca aceasta persoana sa se mai apropie de mine?
Unde ma adresez si cam ce probe imi trebuiesc?
Care e cadrul legislativ?
Nu sunt ruda cu ea .....
Multumesc
Cum ar motiva, in drept, instanta hotararea prin care instituie un ordin de restrictie? Despre ce fel de hotarare vorbim, incheiere, sentinta, decizie? Care ar fi instanta competenta? ...

Un astel de ordin nu poate fi obtinut in baza actualei legislatii?
ContSters178374, utilizator
Eu am ajuns prin 2006 ( deci, in urma cu multi ani...) pe fond dupa ce am trecut de mai multe exceptii invocate...insa partea parata cand a inteles ca pierde... a spus ca nu mai este nevoie de hotarare judecatoreasca.A promis ca nu mai este nevoie de hotarare judecatoreasca dupa ce anterior a spus in cadrul unor discutii in privat ca, doar o hotarare il poate opri ( ceea ce la inceputul procesului el nu credea ca se poate intampla...)
Facea parte dintr-un organ al statului...
Este genul de proces extrem de agresiv si cu motivari in fapt si in drept foarte argumentate.
Printre argumente au fost prezentate si cele care au determinat adoptarea Legii nr 25...( se stie ca statul nu a prea avut vointa politica legislativa in acest sens pana nu au avut loc crimele din coaforul din Dorobanti).
Aceasta a fost doar una dintre motivari...deoarece au fost foarte multe.
Am mai scris pe forum de multe ori depre pararea mea pe acest aspect.

Daca atunci se putea astazi este mult mai usor...
Este insa adevarat ca era proces cu grad deosebit de dificultate deorece temeiul legal in dreptul substantial nu exista.Insa exista temeiuri legale daca stii cum sa le folosesti.

Drepturile fundamentale sunt grantate.Asa a fost si asa va fi si in viitor...
Nu trebuie decat sa stii cum sa argumentezi in fapt si in drept in raport de cazul concret.

Instanta competenta era judecatoria in acel caz.
Se pronunta sentinta si era proces civil.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Imi mentin parerea ca un ordin de restrictie nu se poate obtine in baza legislatiei actuale, nu exista aceasta institutie.

Oricate motivari ar fi in fapt, pertinente si convingatoare, motivarea in drept lipseste cu desavarsire, atat in instanta civila cat si in cea penala. Nu exista temei de drept pt ca instanta sa instituie acest ordin.
Nu am vazut niciodata o hotarare in al carei dispozitiv sa scrie "instanta hotaraste: instituie ordin de restrictie impotriva lui X, in baza art Y.".

Este sufiecient sa scrie in hotarare ca nu are dreptul de a se apropia la mai mult de 500 m.
In Romania statul s-a bazat foarte mult pe politie in trecut.
Politia lua masuri dure...mai demult...
In Romania democratia este confundata cu anarhia...

In Romania persoanele fara acuitate deosebita in lumea dreptului puteau considra ca politia si parchetul poate proteja.Fals...
Si eu sunt de aceasi parere cu @Olimpia_Ilie. Nu ai cum sa motivezi in drept cererea respectiva.
In plus, daca a asteptat atat nu vad de ce nu ar mai astepta o luna pentru a intra in vigoare legea.
Nu de alta, dar daca ar introduce o cerere in civil, fie si ea nemotivata in drept, ar primi termen cam pe la anul.