avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 181 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Masini achizitionate second pe firma
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Masini achizitionate second pe firma

Buna ziua.
La o masina achizitionata second pe firma, cheltuiala este deductibila 50% si TVA ul la fel?
Mantionez ca firma se ocupa cu instalatii electrice.
Masina este achizitionata pntru deplasarea electricianului la beneficiari, nefiind masina de interventie la inaltime
Cel mai recent răspuns: xerxes , utilizator 19:43, 12 Aprilie 2012
Baza este 100% amortizabila in 4 ani iar TVA-ul se deduce 50%.
precizez faptul ca cei 50% din tva nedeductibila se includ in costul mijlocului fix asupra caruia se calculeaza amortizarea.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Achizitie masina pe firma mericami mericami am achizitionat cu factura o autoutilitara cu vechime de 9 ani,imi puteti spune data tva-ul este deductibil sau trebuie sa-l deduc 50% ,pot sa o amortizez pe ... (vezi toată discuția)
Deductibilitate cheltuieli achizitie auto cristian_conea cristian_conea Am achizitionat auto pt. Intrepr.Individ.neinreg.in scopuri de TVA (utilizat si in interes personal) si imediat am dotat-o cu alarma (300 lei). Amortizarea o ... (vezi toată discuția)
Tva mony_a mony_a o societate care aduce masini din germania in romania factureaza cu tva inclus si nedeductibil .tva ul de plata se stabileste in functie de profitul pe masina ... (vezi toată discuția)