Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Masini achizitionate second pe firma
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Masini achizitionate second pe firma

Buna ziua.
La o masina achizitionata second pe firma, cheltuiala este deductibila 50% si TVA ul la fel?
Mantionez ca firma se ocupa cu instalatii electrice.
Masina este achizitionata pntru deplasarea electricianului la beneficiari, nefiind masina de interventie la inaltime
Baza este 100% amortizabila in 4 ani iar TVA-ul se deduce 50%.
precizez faptul ca cei 50% din tva nedeductibila se includ in costul mijlocului fix asupra caruia se calculeaza amortizarea.