avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 218 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... coproprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

coproprietate

x dobandeste o casa prin cumparare , y care a contribuit cu jumatate din suma doreste sa fie coproprietar insa x sustine ca neavand acelsi nume nu se poate trece ulterior pe titlu devenind coproprietari , ceea ce mie mi se pare o aberatie, voi ce parere aveti?
Cel mai recent răspuns: CONSULTING TRADUCERI JURIDICE 0735643109 , Traducator autorizat 23:06, 15 Aprilie 2012
themis a scris:
Daca y nu este parte in contractul de v/c prin care x a devenit proprietar, el ramane un simplu creditor al lui x pentru suma pe care i-a dat-o acestuia pentru cumpararea imobilului. Desigur, daca poate dovedi ca i-ar fi dat acei bani lui x.


annajanette
nu vad de ce acest impediment, care sa fie justificarea


Justificarea consta intr-un principiu de drept, cel al relativitatii efectelor contractului. :D

Relativitatea efectelor contractului Art. 1.280
Contractul produce efecte numai intre parti, daca prin lege nu se prevede altfel.

Dincolo de asta, daca y vrea sa-si recupereze banii, iar x refuza sa-i restituie de bunavoie, y trebuie sa poata dovedi ca i-a dat lui x suma de bani, dovada pe care o poate face doar printr-un act juridic, autentic sau sub semnatura privata.
Ultima modificare: Duminică, 15 Aprilie 2012
Ulpianus, utilizator
Ulpianus a scris:

themis a scris:
Daca y nu este parte in contractul de v/c prin care x a devenit proprietar, el ramane un simplu creditor al lui x pentru suma pe care i-a dat-o acestuia pentru cumpararea imobilului. Desigur, daca poate dovedi ca i-ar fi dat acei bani lui x.


annajanette
nu vad de ce acest impediment, care sa fie justificarea


Justificarea consta intr-un principiu de drept, cel al relativitatii efectelor contractului. :D

Relativitatea efectelor contractului Art. 1.280
Contractul produce efecte numai intre parti, daca prin lege nu se prevede altfel.

Dincolo de asta, daca y vrea sa-si recupereze banii, iar x refuza sa-i restituie de bunavoie, y trebuie sa poata dovedi ca i-a dat lui x suma de bani, dovada pe care o poate face doar printr-un act juridic, autentic sau sub semnatura privata.

Y NU VREA BANII VREA SA FIE TRECUT DECAT IN CONTRACT
Eu pot sa-l inteleg pe Y, inteleg si ca vrea sa fie trecut decat in contract, dar asta depinde, in primul rand, de X. Si mai inteleg ca X nu prea vrea, de unde deduc eu ca dorinta lui Y nu prea se va intalni cu realitatea mult asteptata.

Situatia lui Y nu ar fi prea roza (din punct de vedere al asteptarilor sale) nici daca i-ar fi dat lui X o procura pentru cumpararea imobilului in cote egale.

Ar exista o sansa, daca X si Y ar fi convenit anterior asupra unei simulatii, in sensul ca, desi apartamentul va fi cumparat in actul public doar pe numele lui X, el ar urma sa devina bun in cote parti. Numai ca, in acest caz, Y nu ar putea dovedi simulatia decat cu actul secret, act care, cred eu, nu exista.

Dreptul e o chestiune ceva mai complexa decat pare la prima vedere. Iar de la drept la dreptate (asa cum intelegem din punct de vedere moral aceasta notiune) e cale lunga.

Scriam candva:

Si dreptul nostru, si dreptatea,
Se-atin alaturi, paralel,
De unde si realitatea
Ca nu se intalnesc defel.


si daca x vrea, se poate ca y sa fie trecut in titlu?
Ultima modificare: Duminică, 15 Aprilie 2012
CONSULTING TRADUCERI JURIDICE 0735643109, Traducator autorizat
Daca X vrea, atunci el poate sa ii vanda/doneze lui Y cota din imobil.

Alte discuții în legătură

Debitor fara venituri Gilia_stud Gilia_stud Buna seara, Am o speta care mie mi se pare incurcata si, cu bunavointa dumneavoastra, poate reusesc sa ii gasesc o rezolvare cat mai avantajoasa pentru ... (vezi toată discuția)
Contract de vanzare-cumparare mihail2012 mihail2012 Un bun imobil este detinut in comun de doua persoane in cote egale. X=50% Y=50%. Una dintre parti(X) decide sa vanda partea sa. Face acest lucru fara ... (vezi toată discuția)
Revanzarea unui drept litigios felinutza felinutza S-a incheiat un contract de v-c intre X-vanzator si Y, Z cumparatori in urmatoarele conditii: X este indreptatita la restituirea mai multor terenuri ... (vezi toată discuția)