Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... coproprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

coproprietate

x dobandeste o casa prin cumparare , y care a contribuit cu jumatate din suma doreste sa fie coproprietar insa x sustine ca neavand acelsi nume nu se poate trece ulterior pe titlu devenind coproprietari , ceea ce mie mi se pare o aberatie, voi ce parere aveti?
themis a scris:
Daca y nu este parte in contractul de v/c prin care x a devenit proprietar, el ramane un simplu creditor al lui x pentru suma pe care i-a dat-o acestuia pentru cumpararea imobilului. Desigur, daca poate dovedi ca i-ar fi dat acei bani lui x.

annajanette
nu vad de ce acest impediment, care sa fie justificarea

Justificarea consta intr-un principiu de drept, cel al relativitatii efectelor contractului. :D

Relativitatea efectelor contractului Art. 1.280
Contractul produce efecte numai intre parti, daca prin lege nu se prevede altfel.

Dincolo de asta, daca y vrea sa-si recupereze banii, iar x refuza sa-i restituie de bunavoie, y trebuie sa poata dovedi ca i-a dat lui x suma de bani, dovada pe care o poate face doar printr-un act juridic, autentic sau sub semnatura privata.
Ulpianus, utilizator
Ulpianus a scris:

themis a scris:
Daca y nu este parte in contractul de v/c prin care x a devenit proprietar, el ramane un simplu creditor al lui x pentru suma pe care i-a dat-o acestuia pentru cumpararea imobilului. Desigur, daca poate dovedi ca i-ar fi dat acei bani lui x.

annajanette
nu vad de ce acest impediment, care sa fie justificarea

Justificarea consta intr-un principiu de drept, cel al relativitatii efectelor contractului. :D

Relativitatea efectelor contractului Art. 1.280
Contractul produce efecte numai intre parti, daca prin lege nu se prevede altfel.

Dincolo de asta, daca y vrea sa-si recupereze banii, iar x refuza sa-i restituie de bunavoie, y trebuie sa poata dovedi ca i-a dat lui x suma de bani, dovada pe care o poate face doar printr-un act juridic, autentic sau sub semnatura privata.

Y NU VREA BANII VREA SA FIE TRECUT DECAT IN CONTRACT
Eu pot sa-l inteleg pe Y, inteleg si ca vrea sa fie trecut decat in contract, dar asta depinde, in primul rand, de X. Si mai inteleg ca X nu prea vrea, de unde deduc eu ca dorinta lui Y nu prea se va intalni cu realitatea mult asteptata.

Situatia lui Y nu ar fi prea roza (din punct de vedere al asteptarilor sale) nici daca i-ar fi dat lui X o procura pentru cumpararea imobilului in cote egale.

Ar exista o sansa, daca X si Y ar fi convenit anterior asupra unei simulatii, in sensul ca, desi apartamentul va fi cumparat in actul public doar pe numele lui X, el ar urma sa devina bun in cote parti. Numai ca, in acest caz, Y nu ar putea dovedi simulatia decat cu actul secret, act care, cred eu, nu exista.

Dreptul e o chestiune ceva mai complexa decat pare la prima vedere. Iar de la drept la dreptate (asa cum intelegem din punct de vedere moral aceasta notiune) e cale lunga.

Scriam candva:

Si dreptul nostru, si dreptatea,
Se-atin alaturi, paralel,
De unde si realitatea
Ca nu se intalnesc defel.

si daca x vrea, se poate ca y sa fie trecut in titlu?
CONSULTING TRADUCERI JURIDICE 0735643109, Traducator autorizat
Daca X vrea, atunci el poate sa ii vanda/doneze lui Y cota din imobil.