Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale daune provocate de electrica
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

daune provocate de electrica

Am urmatoarea speta:

Firma X functioneaza legal intr-un spatiu inchiriat. Datorita unor fluctuatii de tensiune firma X a avut pagube de aproximativ de 10.000 RON, s-au ars cateva calculatoare, imprimante etc.

Contractul cu Electrica este pe persoana fizica, proprietarul spatiului.

Cine trebuie sa faca reclamatia?
Care sunt pasii care ar trebui urmati ca sa obtinem despagubiri?
Cat de greu este sa abtii astfel de despagubiri?
Eu ca firma pot face reclamatia fara sa implic proprietarul?

Cu multumiri!
Depuneti o plangere la Electrica si sunt obligati sa vina la fata locului sa constate. In cazul in care nu raspund la sesizare va trebui sa-i dati in judecata si in cadrul procesului sa cereti desemnarea unui expert tehnic care sa constate ca aceste aparate s-au defectat ca urmare a unei tensiuni mari in retea.
V-am dat un mesaj pe privat . Va rog sa va uitati. Multumesc