Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 Ce cod caen se atribuie unei societati cu activitatea ...
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

Ce cod caen se atribuie unei societati cu activitatea principala de comert cu material lemnos?

Buna seara,

Am nevoie de ajutor si nu stiu la cine sa apelez.Vrem sa deschidem o firma cu activitate de comert cu material lemnos.
Nu stiu daca este corect : practic cumparam lemnele paletizate si pe urma le exportam.Gasim si camionul pentru a le transporta.
Furnizorul de lemne ne factureaza noua , iar noi facturam clientului final.
Ce trebuie sa facturam clientului final?Lemne+transport?
Ce activitate trebuie sa aibe societatea?Societatea are nevoie de anumite autorizatii?
Va multumesc anticipat!

Incercati 4673 Comert cu ridicata al materialului lemnos si a materialelor de constructie si echipamentelor sanitare
COD CAEN 4673 Comerţ cu ridicata al materialului lemnos şi al materialelor de construcţii şi echipamentelor sanitare şi de încălzire
Această clasă include:
-comerţul cu ridicata al lemnului neprelucrat
-comerţul cu ridicata al produselor rezultate din prelucrarea primară a lemnului

-comerţul cu ridicata a vopselelor şi lacurilor
-comerţul cu ridicata al materialelor de construcţii:
-nisip, pietriş, etc.
-comerţul cu ridicata al tapetului şi produselor pentru acoperit pardoselile
-comerţul cu ridicata al sticlei plate
-comerţul cu ridicata al echipamentelor sanitare:
-căzi de baie, chiuvete, toalete şi alte articole sanitare din porţelan
-comerţul cu ridicata al clădirilor prefabricate
1. Referitor la intrebarea din "subiect":
Codul CAEN 4673: Comerţ cu ridicata a materialului lemnos şi a materialelor de construcţie şi echipamentelor sanitare
Codul CAEN 4613: Intermedieri în comerţul cu material lemnos şi materiale de construcţii

In ceea ce priveste intrebarile dumneavoastra cu privire la: activitatea principala a societatii, activitatile secunadare, respectiv modul de lucru al viitoarei societati, parerea mea este:
Activitate principala: Cod CAEN 4613
Activitate secundara: puteti pune toate codurile CAEN, de la bun inceput (va scuteste in viitor de alte cheltuieli cu Certificatul mentiuni de la ORC)
Facturare: La acest capitol, intra nu numai "lemne+transport", pot intra si cheltuielile pe care le efectuati cu munca vie, administrarea si managementul societatii, elaborarea unor oferte competitive, functie de partenerul extern, prospectarea pietei, acoperirea riscurilor in afacere, protejarea afacerii, etc.
Autorizatii: Functie de locatia in care va aflati va puteti adresa unei societatii specializate in infiintarea de firme. Costurile nu sunt foarte mari.
Buna ziua , daca puteti sa clarificati
-comerţul cu ridicata al produselor rezultate din prelucrarea primară a lemnului

Eu de exemplu eu intentionez sa comercializez scari de interior si exterior din lemn masiv si metal + elemente (trepte, contratrepte, balustrii, mana curenta).

Este corect acest cod pentru activitatea mea ?
Multumesc
Aveti cumva un act constitutiv (model) care sa includa toate codurile CAEN care e permis sa existe in actul constitutiv (stiu ca pt unele coduri CAEN exista conditia obiectului unic de activitate, precum si alte restrictii)?