Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... nelamurire legata de divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

nelamurire legata de divort

cine stie sa imi spuna cateva lucruri legate de divort?de ex,de la ce varsta un copil este intrebat cu cine vrea sa ramana?si daca vreau sa divortez de sotul meu care nu ma mai respecta,pana la incheierea divortului sunt obligata sa traiesc sub acelasi acoperis cu el?avem o locuinta comuna si nici unul din noi nu are unde sa plece de aici?cum se procedeaza in astfel de cazuri?daca e o persoana violenta trebuie sa imparti in continuare aceeasi locuinta?astept cu nerabdare raspunsuri!multumesc!
Daca este o persoana violenta verbal sau fizic, formulati plangere/ri la Politie sau cand au loc incidente violente, solicitati telefonic ajutorul Politiei.Daca ati fost brutalizata, scoateti certificat medico-legal de la IML, poate sunt si doi martori care va cunosc situatia si v-au vazut cu vanatai ori au auzit cum va agreseaza verbal, si care in eventualitatea unui divort sau plangere penala pot veni sa dea declaratie in favoarea dvs.
Apoi puteti solicita pe cale judecatoreasca divortul iar pe cale de ordonanta presidentiala evacuarea sotului turbulent pentru imposibilitate de convietuire pana cand se va partaja imobilul bun comun!
Sotul ar putea sa stea cu chirie daca vi se va admite evacuarea sau daca dupa ce ii faceti plangere penala ca sa o retrageti, ii impuneti acest lucru!
va multumesc!si in cazul copilului,cand i se ia in considerare dorinta de a sta cu unul dintre cei doi parinti?
Teoretic dupa implinirea varstei de 9 ani insa cunosc instante care indiferent de varsta copilului, impune parintilor audierea minorului in camera de consiliu si nu se pronunta in nici un fel pana cand nu audiaza si minorul!
Unde exista teoria assta cu 9 ani?
Varsta de la care e obligatorie audierea minorului e 10 ani, conform legii 272. Se poate audia insa si inainte. Chiar indiferent insa de varsta copilului insa, nu. Depinde si de parti, daca se opun au ba. Ca doar nu s-o intreba un copil de 2 ani cu cine vrea sa stea, ce dumnezeu?...