avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 146 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... fals in inscrisuri sub semnatura privata
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

fals in inscrisuri sub semnatura privata

chiriasul face un contract de furnizare cablu,internet si telefonie in numele proprietarului(fara stirea acestuia) si la beneficiar semneaza cu semnatura lui fara a se stipula ca el este beneficiarul.
1.se incadreaza la fals in inscrisuri sub semnatura privata prevazut la art.290 CP ?
2.se incadreaza la uzul de fals prevazut la art.291 CP ?
VA MULTUMESC
Cel mai recent răspuns: f.nica , utilizator 04:16, 25 Aprilie 2010
Fapta pare sa constituie infractiune din ce ziceti.
CITAT "Fapta pare sa constituie infractiune din ce ziceti. "

daca imi este permis fapta PARE sa contitue infractiune sau se poate spune ca CONSTITUE o infractiune ?
va multumesc.
Ultima modificare: Marți, 2 Decembrie 2008
wirtej, utilizator
Mai degraba ar fi incidente falsul in declaratii (art.292 C.pen.) si falsul privind identitatea (art.293 C.pen.)
Incadrarea juridica o vor face eventual organele de cercetare si urmarire penala in functie de toate elementele problemei.
multumesc celor care mi-au raspuns si am dedus ca oricum se poate vorbi de o infractiune.
Fapta se incadreaza la art. 290 C.pen. care se refera la infractiunea de fals in insrisuri sub semnatura privata deoarece aceasta infractiune presupune 2 actiuni: falsificarea inscrisului si folosirea acestuia. Uzul de fals presupune doar folosirea inscrisului, stiind ca acesta este fals.
Deci, in speta chiriasul a falsificat si folosit inscrisul.

Alte discuții în legătură

Legalizare acte avocat este posibil? ana cata ana cata se poate ca avocatul sa legalizaze de exemplu un contract de inchiriere prin semnatura si stampila lui . stiam ca doar la notariat se legalizeaza? mi s-a ... (vezi toată discuția)
Fals in semnatura si act si documente false irisddd irisddd Buna ziua, Fiul matusii mele a facut mai multe \"inselaciuni\", insa una dintre ele ma intereseaza in mod deosebit, intrucat m-a implicat si pe mine. La data ... (vezi toată discuția)
Reziliere contract de catre unul dintre soti Cris1971 Cris1971 Buna ziua, am urmatoarea problema: In anul 2010, fostul sot (am divortat in 2012) a incheiat prin mandatar, un contract de inchiriere cu o firma pentru un ... (vezi toată discuția)