Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... fals in inscrisuri sub semnatura privata
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

fals in inscrisuri sub semnatura privata

chiriasul face un contract de furnizare cablu,internet si telefonie in numele proprietarului(fara stirea acestuia) si la beneficiar semneaza cu semnatura lui fara a se stipula ca el este beneficiarul.
1.se incadreaza la fals in inscrisuri sub semnatura privata prevazut la art.290 CP ?
2.se incadreaza la uzul de fals prevazut la art.291 CP ?
VA MULTUMESC
Fapta pare sa constituie infractiune din ce ziceti.
CITAT "Fapta pare sa constituie infractiune din ce ziceti. "

daca imi este permis fapta PARE sa contitue infractiune sau se poate spune ca CONSTITUE o infractiune ?
va multumesc.
wirtej, utilizator
Mai degraba ar fi incidente falsul in declaratii (art.292 C.pen.) si falsul privind identitatea (art.293 C.pen.)
Incadrarea juridica o vor face eventual organele de cercetare si urmarire penala in functie de toate elementele problemei.
multumesc celor care mi-au raspuns si am dedus ca oricum se poate vorbi de o infractiune.
Fapta se incadreaza la art. 290 C.pen. care se refera la infractiunea de fals in insrisuri sub semnatura privata deoarece aceasta infractiune presupune 2 actiuni: falsificarea inscrisului si folosirea acestuia. Uzul de fals presupune doar folosirea inscrisului, stiind ca acesta este fals.
Deci, in speta chiriasul a falsificat si folosit inscrisul.